1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. YPG Sözcüsü: IŞİD Türkiye Üzerinden Giriş Yapmadı
YPG Sözcüsü: IŞİD Türkiye Üzerinden Giriş Yapmadı

YPG Sözcüsü: IŞİD Türkiye Üzerinden Giriş Yapmadı

YPG Sözcüsü Halil, IŞİD'in Türkiye'den girdiğine dair bir suçlamaları olmadığı, örgütün ilçeye batı ve güneyden sızdıklarını ifade etti.

A+A-

Suriye'nin kuzeydoğusunda Türkiye'ye sınır Kobani (Ayn el Arap) ilçesinde IŞİD militanlarının düzenlediği saldırıya ilişkin, PYD güçlerinden açıklama geldi. YPG Sözcüsü Redur Halil, IŞİD'in Türkiye'den girdiğine dair bir suçlamaları olmadığı, örgütün ilçeye batı ve güneyden sızdıklarını ifade etti. 

AA muhabirinin sorularını yazılı yanıtlayan Halil, IŞİD militanlarının Kobani'ye Türkiye üzerinden girdiklerine dair iddiaları değerlendirdi.

Halil, "Bizim Türkiye'ye resmi olarak bir suçlamamız olmadı. IŞİD militanları kente batı ve güneyden girdi'' ifadelerini kullandı.  

Saldırının yapılış şekli hakkında ayrıntılar veren Halil, '' IŞİD militanları şehre girdikten sonra bomba yüklü araç patlattılar. Sonra YPG güçleriyle çatışma başladı.'' dedi.  

Şanlıurfa Valiliği, sabaha karşı Kobani ilçe merkezi ve Şanlıurfa'nın Mürşitpınar sınır kapısına yakın noktalarda gerçekleşen saldırı konusunda yaptığı açıklamada, IŞİD militanlarının ilçenin batısında örgütün kontrolündeki Cerablus bölgesinden sızdığını açıklamıştı.

AA'nın güvenlik kaynaklarından edindiği bilgiye göre de Kobani'de PKK'nın Suriye uzantısı PYD güçlerini hedef alan IŞİD'in saldırısına, ilçede örgütün uzun süredir beklemede olan ve "uyuyan hücreler" olarak tabir edilen özel grupları da katıldı.  

İlçe merkezine düzenlenen baskında, PYD  tarafından karargah olarak kullanılan ve "4'lü güvenlik kuşağı" olarak adlandırılan bitişik binalar IŞİD'in eline geçmişti. 

HABERE YORUM KAT