1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yolsuzluk İddiaları THK'yı Karıştırdı
Yolsuzluk İddiaları THKyı Karıştırdı

Yolsuzluk İddiaları THK'yı Karıştırdı

Türk Hava Kurumu (THK) Merkez Yönetim Kurulu'na gönderilen bir ihbar mektubu, kurumu karıştırdı.

19 Ocak 2011 Çarşamba 00:39A+A-

Mektupta THK bünyesindeki Türkkuşu ve Gökçen Havacılık'ta yolsuzluk yapıldığı iddia ediliyor. Bazı yöneticilerin özel harcamalarını kurum gideri olarak gösterdiği, kuruma alınan bilgisayarların kişisel ihtiyaçlar için kullanıldığı ve ihalelerde usulsüzlük yapıldığı ileri sürülüyor. Mektubun varlığını doğrulayan THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, iddiaların bazılarının yargıya intikal ettiğini, bazılarının ise Denetleme ve Teftiş Kurulu'nca soruşturulduğunu açıkladı.

Mektupta, THK'nın Ürgüp'te hava turizmi için kullanılan balonların ihalesindeki yolsuzluk iddiası şöyle anlatılıyor: "Ürgüp'te kurumun balonları var. Bu balonlar ihale ile birilerine verilir. Gökçen Havacılık'tan ihale işlerini yapan 3 veya 4 personelin suçlu bulunduğunu ve işten atıldığını, bunların işten atılma yazılarının Genel Başkan tarafından imzalandığını, kurum içinde dağıtıldığını, dağıtıldıktan sonra Gökçen Havacılık'tan birilerinin devreye girmesi sonucu işten atılma yazılarının tekrar toplatıldığını duyduk."

Bazı yöneticilerin özel harcamalarını kuruma mal ettiğini iddia eden ihbarcı, "Gökçen Havacılık'ta olanlar, insanı hapse attıracak durumda ama buna kimse dur diyemiyor. Gökçen Havacılık'ta çalışan yöneticilerin, özel benzin harcamalarını belge alarak nasıl kapattıklarını bilmeyen yok." diyor. Türkkuşu ve Gökçen Havacılık Genel Müdürü emekli Tuğgeneral Necdet Şendil'in yolsuzluk iddialarında ismi geçiyor. Şendil'in, kuruma alınan dizüstü bilgisayarları başkalarına verdiği iddia ediliyor: "Yeni alınan dizüstü bilgisayarların Necdet Şendil'in orman yangınındaki hatalarının kapatılması için kimlere verildiğini bilmeyen yok."

Şendil'in, Türkkuşu'nun sosyal fon parasının kullanımında usulsüzlük yaptığı da ileri sürülüyor: "Şendil'in Türkkuşu'ndaki sosyal fonda bulunan parayı da nasıl kullandığını bilmeyen yoktur. Daha önce de işe aldırdığı ve işten çıkartılmış olan Macit Albay'ın kendi evinin ve İstanbul'daki oğlunun evinin mobilyalarını Türkkuşu'nda yaptırarak kurum arabalarıyla götürdüğünü bilmeyen yok. Yazılanların hepsinin de insanlarda belgesi var. İnsanlar kuruma zarar gelmesin diye susuyorlar."

Mektubun bir karalama kampanyası olduğunu düşünen Şendil ise iddiaların asılsız olduğunu savundu. İhbarcının kurumda hâlâ çalıştığını ifade eden Şendil, şahsın kendi önünü açmak için böyle bir mektup yazdığını öne sürdü. Şendil, "Bu işi yargıya intikal ettirmek zorundayım." dedi.

Hasan Karalı / Zaman

HABERE YORUM KAT