1. HABERLER

  2. HABER

  3. YÖK’ten Danıştay'ın ALES Kararına İtiraz
YÖK’ten Danıştayın ALES Kararına İtiraz

YÖK’ten Danıştay'ın ALES Kararına İtiraz

YÖK’ün ALES’te yaptığı kılık kıyafet düzenlemesinin yürütmesini durduran Danıştay’ın kararına YÖK’ten itiraz geldi.

A+A-

YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu), Danıştay 8. Dairesi'nin, 2010 Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) sonbahar dönemi kılavuzundaki kılık kıyafetle ilgili düzenlemelerin yürütmesini durdurma kararına itiraz etti.

İlgili düzenleme başörtülü öğrencilerin sınava girme yasağını kaldırıyordu. Danıştay 8. Dairesi, özgürlük getiren düzenlemeyi "Yasak devam etmeli!" mantığıyla oybirliğiyle durdurmuştu. YÖK'ün Danıştay'ın kararına dün itiraz ettiği bildirildi.

Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (Eğitim-İş) 2010 ALES sonbahar dönemi kılavuzundaki başı açık ve başı açık olarak sınava girilmemesi halinde sınavın geçersiz sayılacağı şeklindeki ibarelerin yer almaması nedeniyle eksik düzenleme yapıldığı gerekçesiyle iptali ve yürütmesini durdurması istemiyle Danıştay'da dava açmıştı.

Danıştay 8. Dairesi, kılavuzda başı açık fotoğraf çektirme ve sınava başı açık girilmesini zorunlu kılan düzenlemelere yer verilmemesi nedeniyle, başvuruda bulunan erkek-kadın adayların fiziksel olarak teşhislerinde güçlük oluşacağı ve sınav güvenliği açısından olumsuz sonuçlar doğabileceğini iddia etmişti.

HAKSÖZ-HABER

HABERE YORUM KAT