1. HABERLER

  2. HABER

  3. YÖK-Karargâh Bağlantısından O Sorumlu
YÖK-Karargâh Bağlantısından O Sorumlu

YÖK-Karargâh Bağlantısından O Sorumlu

MGK eski Genel Sekreteri emekli General İlhan Kılıç’ın, 28 Şubat döneminde YÖK ile Batı Çalışma Grubu (BÇG) arasındaki iletişimi sağladığı ortaya çıktı.

A+A-

Arzu Yıldız / Taraf

Milli Güvenlik Kurulu eski Genel Sekreteri emekli General İlhan Kılıç’ın, 28 Şubat döneminde Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) ile Batı Çalışma Grubu (BÇG) arasındaki iletişimi sağladığı ortaya çıktı.

Ankara TMK’nın 10. Maddesi’yle Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili tarafından yürütülen 28 Şubat postmodern darbesiyle ilgili soruşturmada, BÇG’nin YÖK’te bir büro açtığı ortaya çıkmıştı. YÖK ve Karargâh arasındaki iletişim ağını dönemin Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri emekli General İlhan Kılıç’ın idare ettiği anlaşıldı. Kılıç’ın parafladığı YÖK’e gönderilen ve BÇG talimatlarını içeren belgelerin soruşturma kapsamında bulunmasıyla bu gerçek de ortaya çıkmış oldu.

Fişleme fihristleri aynı

28 Şubat sonrasında da MGK Genel Sekreterliği makamının YÖK ve Karargâh arasında bağlantı sağlamaya devam ettiği belirlendi. Öte yandan, BÇG’nin raporlama sistemi ve birçok kişi hakkında hazırladığı fişleme tutanaklarının, KPSS’de kopya iddiaları üzerine YÖK’te yapılan aramalarda ele geçirilen 28 Şubat darbesi ile ilgili belgeler arasında bulunan fişleme tutanaklarıyla örtüştüğü saptandı.

BÇG’nin fişlemelerle ilgili tuttuğu fihrist YÖK tarafından tutulan fihristle birebir aynı çıktı.

HABERE YORUM KAT