1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Yine HDP Yine Din Düşmanlığı"
"Yine HDP Yine Din Düşmanlığı"

"Yine HDP Yine Din Düşmanlığı"

Diyarbakır İnanç Özgürlüğü Platformu, HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Taksim meydanı ile Kabe benzetmesini gerçekleştirdiği basın açıklamasını kınadı.

A+A-

Basın Açıklamasının Tam Metni:

HDP’nın eş başkanı Selahattin Demirtaş;  “Kabe Müslümanlar için neyse işçiler açısından da Taksim olmazsa olmaz bir yerdir' sözü ile Yüce İslam dinine ve Müslümanların kutsal değerlerine yapılmış bir saygısızlık ve hakaret olarak görüyoruz.

Biz Müslümanlar için Kabe yeryüzünde inşa edilmiş, en kutsal bir mekandır. Onun kutsiyeti İlahi vahye dayalıdır. Allahın evi olarak tanımlanan bu kutsal mekanı sıradanlaştırmak, basite indirgemeye çalışmak densizlik ve haddini aşmak olarak nitelendiriyoruz.

HDP’’li yetkililer sık sık yapmış oldukları açıklamalarında İslam’a ve Müslümanların kutsal değerlerine saldırıyı bir politika olarak benimsemiş olması manidardır. Müslüman Kürt halkının İslam’ı değerlerine ve kutsal mekanlarına göstermiş oldukları hassasiyete nispet edercesine bir yaklaşım sergilemesi bu halka yapılmış bir saygısızlık olarak görüyoruz.

Bu Partinin üst düzey yetkilileri daha önceleri de buna benzer densiz açıklamalarda bulunmuştu. Örneğin Roj Tv Kürtlerin kıblesidir” “Ramazan ve Kurban bayramından vazgeçeriz, ama Nevrozdan vazgeçmeyiz” “ Namus toplumsal Kabustur” “Aile Kadın için açık cezaevi değil, açık mezardır” “Em jınen, ne namusa kesinen (Biz kadınız, kimsenin namusu değiliz” gibi sözleri Müslüman Kürt halkımızı yüreğinden hançerlemiş ve dini değerlerimize saygısızlık yapmıştır.

Dinin toplumsal yaşamda alın teri ve emeğini kutsal kıldığı işçiliği ve işçilerin haklı mücadelesini din dışı ve İslam karşıtı olarak topluma lanse etmeye çalışması HDP’nın gerçek yüzünü ortaya koymaktadır. Komünizm ve sosyalizme ait köhnemiş düzenin tarihin çöplüğünde olan bir zihniyeti yeniden Müslüman halkımıza dayatmaya çalışması “Müflis tüccar eski defterleri karıştırırmış” misali gericiliğin ve yobazlığın yeni bir örneğidir.

Diyarbakır İnanç özgürlüğü Platformu olarak; HDP’nın bu ve bunun benzeri tamamen İslam dininin kutsal değerlerini hedef alan ve Müslüman Kürt halkının yaşamına ve kültürel değerlerine saldırı niteliği taşıyan bu tür densiz açıklamaları kınıyoruz.

HDP eş başkanını yapmış olduğu bu yersiz açıklamalarından ötürü özelde işçi ve emekçi kardeşlerimizden, genelde de tüm Müslüman halkımızdan da özür dilemeye çağırıyoruz.

Ayrıca HDP’li yetkililerin  bu tür yersiz ve densiz  açıklamalarına tepki olarak Müslüman halkımızın duyarlılık göstermesini bekliyoruz. Duyarlı Sivil Toplum Kuruluşlarını da İslam dinine ve dinin değerlerine hakaret içeren bu tür açıklamalara yönelik tepkilerini ortaya koymalarına davet ediyoruz.

DİYARBAKIR İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ PLATFORMU

HABERE YORUM KAT

3 Yorum