1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yıldız: Patlama Trafo Kaynaklı Değil
Yıldız: Patlama Trafo Kaynaklı Değil

Yıldız: Patlama Trafo Kaynaklı Değil

Taner Yıldız, "Biz gerek Dicle Elektrik'i gerekse TEİAŞ'ı ve ilgili arkadaşları olay yerine gönderdik. Trafoda yapılan incelemelerde bu patlamanın trafodan kaynaklanmadığı çok açık bir şekilde bana bildirildi" dedi.

A+A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Diyarbakır'da meydana gelen patlamaya ilişkin, "Biz gerek Dicle Elektrik'i gerekse TEİAŞ'ı ve ilgili arkadaşları olay yerine gönderdik. Trafoda yapılan incelemelerde bu patlamanın trafodan kaynaklanmadığı çok açık bir şekilde bana bildirildi" dedi.

Bir süredir seçim çalışmaları kapsamında Kayseri'de bulunan Yıldız, Melikgazi Belediyesi'nin Kiçikapı'daki açılışı öncesinde basın mensuplarının Diyarbakır'da HDP mitingindeki patlamayla ilgili sorularını yanıtladı.

Patlamanın trafodan kaynaklanmadığı belirten Yıldız, "Biz gerek Dicle Elektrik'i gerekse TEİAŞ'ı ve ilgili arkadaşları olay yerine gönderdik. Trafoda yapılan incelemelerde bu patlamanın trafodan kaynaklanmadığı çok açık bir şekilde bana bildirildi. Arkadaşlarımızın yapmış oldukları incelemelerde, trafo kapısının içeriden dışarı doğru değil dışarıdan içeri doğru basınçla beraber patlamadan zarar gördüğü tespit edildi. Aynı zamanda kök hücre dediğimiz trafonun içerisinde herhangi bir tahribatın oluşmadığını gördük. Eğer patlama trafoda olsaydı içeride çok ciddi bir patlama izine rastlayabilirdik. Kaldı ki patlama anında söz konusu trafo enerjili durumda. Şimdi enerjili olup olmadığını sordum. Orada bir sıkıntı olmadığını söylediler. Dolayısıyla bizim ilk bulgularımız trafo patlamasından kaynaklanan bir patlama olmadığına dönüktür. Bana gönderilen 5'e yakın resimde trafoyla alakalı patlama görünmüyor" diye konuştu.

Seçim öncesinde enerji üzerine bir algı operasyonu oluşturulmaya çalışıldığını vurgulayan Yıldız, şunları kaydetti:

"Seçim öncesinde enerji üzerine planlanan algının bence çok doğru bir şekilde kamuoyu ile paylaşılması lazım. Enerjinin aleyhinde, elektrik dağıtımının aleyhinde bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Özellikle bir kısım muhalefet partileri tarafından. Biz olanı kamuoyu ile paylaşacağız. Eğer trafodan kaynaklanan bir şey olsa tabii ki onu da paylaşacaktık. Ama şu an elimizdeki bulgular trafo patlamasından kaynaklanan bir patlama olmadığına dönüktür. Diğer kısımları tabii ki emniyetimizin ve İçişleri Bakanlığımızın yetkisinde olan bir husustur."

Akdoğan: Bütün boyutlarıyla araştırılacak

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Diyarbakır'da meydana gelen patlamada yaralananlara geçmiş olsun dileklerini ileterek, "Bu olay, bütün boyutlarıyla araştırılacak, tetkik edilecek. Nedir, önce olayın ne olduğunu anlamak gerekiyor, aydınlatılmasını beklemek gerekiyor. Onun üzerine daha kapsamlı değerlendirmeler yapmak gerekir. Ama bu tür durumlarda sağduyuyu muhafaza etmek önemli" dedi.

Akdoğan, Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezi'nde, Karadenizliler Kültür ve Yardımlaşma Derneğince (KAR-DER) düzenlenen programdaki konuşmasında, Diyarbakır'daki patlamayla ilgili açıklamalarda bulundu.

HDP mitinginde meydana gelen patlamada yaralıların olduğunu belirten Akdoğan, geçmiş olsun dileklerini iletti. Olayda vatandaşların ve polislerin yaralandığını ifade eden Akdoğan, şunları kaydetti:

"Bu olay, bütün boyutlarıyla araştırılacak, tetkik edilecek. Nedir, önce olayın ne olduğunu anlamak gerekiyor, aydınlatılmasını beklemek gerekiyor. Onun üzerine daha kapsamlı değerlendirmeler yapmak gerekir. Ama bu tür durumlarda sağduyuyu muhafaza etmek önemli. Çünkü provokatif hadiseler ya bir mağduriyet üretmeyi amaçlar ya seçmen kanaatlerini etkilemeyi amaçlar, maniple etmeyi amaçlar veya bir şekilde farklı grupları, kesimleri birbirine düşürmeyi amaçlar. Bunları boşa çıkarmanın yolu, bu amaca hizmet etmemektir, sükuneti muhafaza etmektir. Biz, büyük bir milletiz. Türk'ü, Kürt'ü, Arap'ı, Acem'iyle büyük bir milletiz, bin yıldır kardeşlik hukukuyla bir arada yaşıyoruz. Bu tür provokasyonlara da hiç eyvallah etmemek gerekiyor. Terörden, şiddetten, provokasyondan medet uman kim olursa olsun, alçaktır, sadece alçak. Milletin iradesine saygı göstermek gerekiyor. Demokrasilerde millet konuşur, sandık da konuşur."

Bakan Çelik'ten sağduyu çağrısı

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Diyarbakır'da HDP mitingi sırasında meydana gelen trafo patlamasıyla ilgili, "Dirayetle araştıracağız. Herkes sağduyulu olsun. Provokasyona imkan vermesin" dedi.

Çelik, patlamayla ilgili twitter hesabından yaptığı açıklamada, "HDP'nin Diyarbakır mitinginde trafonun olduğu yerde bir patlama oldu. Sebebini bulacağız. Yaralı vatandaşlarımıza acil şifa diliyoruz. Fevkalade üzücü bir olay bu. Dirayetle araştıracağız. Herkes sağduyulu olsun. Provokasyona imkan vermesin" ifadelerine yer verdi.

HABERE YORUM KAT