1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yıldız Astsubayların Belge İtirafı
Yıldız Astsubayların Belge İtirafı

Yıldız Astsubayların Belge İtirafı

Deniz Astsubaylar Erdinç Yıldız ile Ertunç Yıldız'a ait olduğu öne sürülen ses kaydında, askeri birimde görevli herkesin belgelerden haberinin olduğu belirtiliyor

22 Şubat 2011 Salı 04:25A+A-

Gölcük Donanma Komutanlığı'na 6 Aralık 2010'da yapılan operasyonda zemindeki gizli bölmelerde ele geçirilen 9 çuval belgeyle ilgili olarak şok bir ses kaydı ortaya çıktı. Donanma Komutanlığı İstihbarat ve İstihbarata Karşı Koyma (İKK) Şube Müdürlüğü'nde görevli Deniz Astsubay Başçavuş Erdinç Yıldız ile yine aynı birimde daha önce görev yapmış olduğu tahmin edilen Ertunç Yıldız'a ait olduğu öne sürülen ses kaydında, ele geçirilen çuvalların uzun yıllardır orada tutulduğunu gözler önüne seriyor. Balyoz sanığı 163 askerin tutuklanmasına neden olan çuvalların sürekli yer değiştirdiği, Donanma Komutanlığı'ndaki herkesin de bu belgelerden haberdar olduğu ses kaydında itiraf ediliyor.

"Döndü dolaştı patladı işte"

Çuvallar için üstlerini yıllardır uyardıklarını anlatan Erdinç Yıldız, kimsenin bunu dikkate almadığını belirtirken, Ertuç Yıldız ise "Biliyorum abi orada hep konuşuyorduk bazı şeyleri, döndü dolaştı patladı işte" karşılığını veriyor. Kayıtta Erdinç Yıldız'ın, "O malzemeleri biliyoruz zaten yıllardan beri kalan şeyler. Altta olduğunu zaten herkes biliyor. Bilmiyorum diyen de yok" sözleri dikkat çekiyor.

Çuvalların daha önce de zeminde saklandığı belirtilen diyaloglarda Erdinç Yıldız'ın, "Adamlara dedik bunlar ne olacak? Çözümünü bulun diyoruz. Kimsenin umurunda değil! 2008 yılıydı demi abi! Sen hatırlıyor musun yılını, o şeyler kaldırıldı bir sürü şey çıktı alttan" diyor. Dosyanın emniyete ve askeri savcılığa gittiğini hatırlatan Ertunç Yıldız'ın "Asıl bomba şimdi patlayacak" sözlerine Erdinç Yıldız, "Tabi abi asıl bomba şimdi patlıyacak, onlar çıkınca ne varsa ne yoksa içlerinde. Yani az çok tahmin edebiliyoruz içlerinde ne olduğunu" karşılığını veriyor. Erdinç Yıldız'ın "Savcıya mail gitmiş" sözlerine ise Ertunç Yıldız'ın tepkisi, "Ya internette öyle okudum, oranın gizli bölmeleri falan var. Gizli bölme mölme falan herkes biliyor donanmada her yerde var ondan dedim ya!" şeklinde oluyor. Erdinç Yıldız, İstihbarat Şube'nin zemininden çuvalların çıkmasını da "Ya bu kadar geri zekalılık olur mu ya! Güler misin ağlar mısın ya! Komedi tam!" ifadeleriyle yorumluyor.

"Yukarıdakiler satıverir seni"

Askeri savcılığa ağır eleştiride bulunan Erdinç Yıldız'ın "Askeri savcılıkta olsa olay biliyorsun yani. Bir tane kurban ararlar, genelde o şey olur. Zaten hep yukarıdakiler ben görmedim duymadım der. Hemen satıverir seni, bizim kurumu biliyorsun" sözlerini Ertunç Yıldız "Tabi canım yani o olayın kime geleceği dönüm dolaşıp kime kitlemeye çalışacakları belli zaten askeri savcılıkta" diyerek onaylıyor. Ertunç Yıldız'la konuşmasında Adli Müşavir'e verdiği ifadeyle ilgili olarak da bilgi veren Erdinç Yıldız, şöyle devam ediyor: Adli müşavir çağırdı. Dedi 'biliyor muydun burada şey olduğunu', Dedim 'ben biliyordum'. Cem binbaşı biliyordu. Eski görev yapan personel de biliyordu' dedim yani sizin tek tek isminizi söylemedim de eski görev yapan personel de orda çıkanları biliyordu dedim orda bir şey konulduğunu dedim. Ondan sonra bir ara bizim odada durdu çuvallarla durdu açıkta dedim. Ondan sonra tekrar geri gitti oraya dedim."

"Uzaydan gelmiş gibi bakıyordu"

Erdinç Yıldız, İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen'in baskın yaptığı gün orada olduğunu belirtiyor. Savcının çuvalları gizli bölmeden çıkardığında, "Bunlar Kurumun malı mı? Eğer kurumun malıysa el koymayacağım" dediğini aktaran Erdinç Yıldız, o anları şöyle anlatıyor:

"Cem (İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli binbaşı) böyle bakıyor salak salak. Halbuki Cem'le daha yeni konuşuldu. Cem müdüre gitmiş 'ya ne yapacaksanız yapın burada durmasın bunlar' demiş. Müdür biliyor orada olduğunu. 'Ben ne yapayım şimdi bunları" diyor. O akşam bakıyor sanki her şeyi ilk defa görmüş gibi, 'o nasıl olur' falan diyor salak salak böyle hareketler yapıyor. Uzaydan gelmiş gibi sanki hiçbir şeyden haberi yokmuş gibi. Ya kurumun malı dense, üzerine yazıyor 'istihbarat İKK şubeye aittir' diye kimsenin sesi çıkmıyor. 'Kurumun malı mı?' diyor herkes böyle bakıyor."

Ertunç Yıldız'ın "Kimse bilmiyor mu kurumun malı olup olmadığını" sorusuna Erdinç Yıldız'ın cevabı "Bilmeyen var mı?" oluyor.

"MÜDÜRE SÖYLEDİM İLGİLENMEDİ"

Diyaloglarda İstihbarat Şube Müdürü'nün vurdumduymazlığı da eleştirilirken ikilinin konuşması şöyle devam ediyor:

Ertunç: Ben çıkardım verdim ya size

Erdinç: Evet sen çıkardım verdin sonra tekrar onlar oraya geri gitmiş. Ondan sonra Cem Binbaşı tekrar çağırdı beni. 'Bunları buradan alın ne yapacaksanız yapın' dedi. Benim mi onlar bana ne söylüyorsunuz dedim. Ondan sonra Kemalettin'e(İstihbarat şubede görevli binbaşı) diyor ki o zaman koyalım şöyle bir yerde dursun.

Ertunç: Ya ne geri zekalı adam ya!

Erdinç: 'Müdüre söyledim müdür şey yapmadı bana ne diyor o da müdür ilgilenmiyorsa ben mi ilgileneceğim dedi.

Ertunç: Müdür niye ilgilenecek ne alakası var ya

Erdinç: Müdürün bir alakası yok ama en azından şube müdürü senin şubenle ilgili bir şey var değil mi çağır bakalım adamı sor de 'kardeşim bunlar neyin nesi' yani sor ne biliyim o da uzaylı gibi baktı yani

Ertunç: Ha müdür ilgilenmiyor diyen Kemal değil Cem mi?

Erdinç: Kemal Kemal müdür ilgilenmedi dedi.

Ertunç: İyi de sen ilgilenmezsen müdür niye ilgilensin yani dangalak.

BUGÜN GAZETESİ

HABERE YORUM KAT