1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yıldırım: ‘Bismillah Dedik’ Düğmeye Basıldı!
Yıldırım: ‘Bismillah Dedik’ Düğmeye Basıldı!

Yıldırım: ‘Bismillah Dedik’ Düğmeye Basıldı!

İzmir merkezli operasyonun, seçim sürecini sabote etmeye yönelik olduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, “Biz Bismillah dedik seçime başladık, 3 yıl bekletilen operasyon devreye sokuldu. Bunun izahı yok” dedi.

A+A-

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yerel seçim çalışmaları kapsamında Selçuk ilçesinde çeşitli ziyaretlerde bulundu, kahvehanede çay içti, vatandaşlarla sohbet etti. Basın mensuplarının İzmir merkezli operasyona ilişkin sorularını da cevaplandıran Yıldırım, şöyle dedi:

“Bir adli vakadır. Süreç başlamıştır yani soruşturması devam eden bir iş hakkında bizim detaylı bilgi almamız söz konusu değildir, böyle bir şeye ihtiyaç da yoktur. Yargı kendi işini yapsın. Bacanağım olmazsa babam olsun, yanlışı olan varsa hesabını verir kardeşim. Hiç kimse bunu oraya buraya istismar etmeye kalkmasın. Yeri bellidir, yurdu bellidir, giderler alırlar gereğini yaparlar.”

3 SENE NİYE BEKLETİLDİ

Bacanağının soruşturma kapsamında “firari” olduğu yönündeki iddiaların sorulması üzerine Yıldırım, şunları kaydetti:

“Nereye kaçacak. Adaletten kaçılmaz. Benim bildiğim şehir dışındaydı herhalde dönmüştür, gereken yapılır. Ben görüşmedim. Benim bacanağımdır ama işiyle gücüyle işim olmaz. Biz kendi işimize bakıyoruz. Kimseyi de peşinen mahkûm etme hakkımız yoktur. Gidecekler sorular sorulacak, ifadeleri alınacak, ondan sonra gereği yapılacak ya beraat edecek ya mahkemeye sevk edilecek. Bu kadar basit. Ama kötü olan şey şu. Ben söyledim oraya buraya çektiler. 2011 yılının başında başlayan takip var. Eğer bunlar suç işliyorsa fotoğrafını çekip, arşivlemek değil suç üstü yapıp, gereğini yapmanız lazım. Suç işleyene göz yummak da suçtur. Benim dediğim budur, suçtur.

Üç sene bekleyeceksiniz, biz seçime başladık Bismillah böyle bir operasyon yapacaksınız. Yüzde yüz haklı da olsanız bunun izahı yok. Kapanmış bir dosya beklemiş, uyutulmuş ‘Ha biz nasıl burada adayı sabote ederiz, nasıl soru işaretleri oluştururuz’ buna yönelik bir faaliyet. İşin öbür tarafına karışmam. Oradaki yargıyla ilgili iş neyse o yürüyecek. Ama manidar dememin arkasındaki sebep budur. Dördüncü sene ortaya konacak bir iş değildir.”

“YÜZDE 25 BAŞARI DEĞİL”

İlk operasyonun 17 Aralık’ta yapıldığını gözaltına alınan 96 kişinin 76’sının serbest bırakıldığını hatırlatan Binali Yıldırım, “Neydi bu adamların suçu? Bu başarı mıdır yani. Yüzde 25’ini tutuyorsunuz yüzde 75’i evlerinden toplanıyor, gece yarısı götürüyorsunuz sonra serbest bırakıyorsunuz. Daha titiz olmak lazım. Daha itinalı olmak lazım. İnsanları, aileleri karşısında, tanıdıkları karşısında, toplum karşısında suçlu olarak ilan etme hakkımız yok. Yüzde 25 asla başarı değildir.”

EMNİYETTEKİ GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ

İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay’ın Emniyet Genel Müdürlüğü emrine alınması ve İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı açıklamaya yönelik soruya da Yıldırım, “Bu konular bizim dışımızda cereyan eden konular. Yani bir yargılama sürecinin ne tarafıyız ne de içindeyiz. Onun için yani orada yapılan idari tasarruflar, karşılıklı açıklamalar bunlar bizim gündemimizde değil. Biz her şeyin cevabını veririz ama üzerimize düşmeyen lazım gelmeyen işlerle de uğraşmayız” cevabını verdi. (AA) 

 

HABERE YORUM KAT