1. HABERLER

  2. HABER

  3. YGS'de Savcılık Kararı Açıklandı
YGSde Savcılık Kararı Açıklandı

YGS'de Savcılık Kararı Açıklandı

Savcılığın YGS soruşturması sona erdi. Başsavcılık takipsizlik kararı verdi. ÖSYM Başkanı hakkında ise YÖK'ten soruşturma izni istendi.

12 Mayıs 2011 Perşembe 05:53A+A-

Milyonların beklediği soruşturma tamamlandı. Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'ndaki şifre iddiaları üzerine başlatılan soruşturmada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı takipsizlik kararı verdi.

Başsavcılık, sınavda herhangi bir kopya ve sonucu etkileyebilecek bir hususa rastlanmadığını açıkladı. Şimdi gözler, sınavla ilgili iptal davasının görüşen İdare Mahkemesi'ne çevrildi.

YGS'de şifre iddiaları üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şadan Sakınan tarafından soruşturma başlatılmıştı. Haftalardır süren soruşturma sonunda tamamlandı ve sonuç kamuoyuna açıklandı. Açıklama sınava girenlerin içini rahatlatacak cinsten.

Zira soruşturmada, herhangi bir kopya ve sınav sonucunu etkileyebilecek herhangi bir hususa rastlanmadı. Savcılık soruşturmanın detaylarını içeren 30 sayfalık bir açıklama yayınladı. Bu açıklamada önemli ayrıntılar yer aldı.

İlk Bine Giren Adaylar Ayrıntılı İncelendi

Açıklamaya göre her aday için farklı kitapçık basıldığı ve farklı soru dizilişlerinin var olduğu ifade edildi. İlk bine giren adaylar ise ayrıntılı olarak incelendi.

Basına Dağıtılanla Uyuşmuyor

Bu adayların soru kitapçıkları ve cevap kağıtlarında da kopya bulgusuna rastlanmadı. Ayrıca sistemde 1 milyon 459 bin çeşit cevap anahtarı olduğu ve bunların hiçbirinin basına dağıtılan kitapçıkla uyuşmadığı tespit edildi.

Sadece 18 Soruda Şifre Tespit Edildi Ama...

TÜBİTAK ve Kriptoloji uzmanlarının incelemelerine göre sadece 18 soruda şifre tespit edildi. Ancak sınavda bu şifreyi kullanarak doğru cevap veren hiç bir adaya ratlanmadı. Ayrıca iddia edilen şifre sisteminin kullanılması ile yalnızca 18 soruya doğru cevap verilebildiği buna karşın 11 sorunun yanlış çıktığına dikkat çekildi.

ÖSYM Başkanı Hakkında Soruşturma İzni İstendi

Savcılık açıklamasında; Meteksan, ÖSYM ve YGS Sınav koordinatörünün kamuoyunun hassasiyetlerini dikkate almadığı ve üzerlerine düşen dikkat ve özeni göstermediği de vurgulandı.

Bu yüzden ÖSYM Başkanı ve diğer yetkililer hakkında YÖK'ten soruşturma izni istendi.

YGS ile ilgili iptal davası ise Ankara 7. İdare Mahkemesi'nde devam ediyor. Mahkemenin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan istediği bilirkişi raporu ve soruşturma bilgileri mahkemeye ulaştı. Bu raporların gelmesiyle birlikte mahkeme davaya devam edecek.

TRT HABER

HABERE YORUM KAT