1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Yetim Kampının Fedakar Anası
Yetim Kampının Fedakar Anası

Yetim Kampının Fedakar Anası

Öksüz ve yetim kalan 4 torununa bakan kampın sembol ismi Sümeyye ana, torunları gibi savaşta hem annesini hem de babasını kaybeden 3 yavruya daha kol kanat germiş.

A+A-

SEDAT ÖZKÖMEÇ / YENİ ŞAFAK

Suriye'nin İdlib ili sınırları içinde kurulmuş olan Kerama sığınmacı kampında başınızı nereye çevirseniz bir drama şahit oluyorsunuz. Kimi kocasını, kimi anasını-babasını kimisi de torunlarını kurban vermiş. İşte onlardan biri de Sümeyye ana. Esed rejiminin oğlu ve gelinini şehit ettiği Sümeyye Hanım, en küçüğü henüz 9 aylık olan 4 torunuyla kampın da sembol isimlerinden biri olmuş. Kampta artık ona herkes 'öksüz ve yetim anası Sümeyye' diyor.

İSİM BENZERLİĞİ YÜZÜNDEN İNFAZ

Sümeyye ananın şefkati o kadar geniş ki kamptaki diğer 3 öksüz ve yetime de gönüllü olarak analık yapmaya başlamış. Şimdi Sümeyye anaya kulak veriyoruz; 'Oğlum yaklaşık 1 sene önce Hama'da isim benzerliğinden dolayı gözaltına alınmıştı. Aylarca işkenceye maruz kaldı, ardından da gelinimi aldılar. Aynı şekilde ona da kötü muamele etmişler. Nisan ayında şehadet haberlerini aldık. İkisinin de kafasınasıkmışlar, infaz etmişler' diyor ve daha fazla dayanamıyor Sümeyye ana, gözyaşlarına boğuluyor. Sanki söylediklerini anlamışçasına en küçük torunu, kucağındaki 9 aylık Ali Amuri de başlıyor ağlamaya feryat figan susmuyor.

HEPSİ BENİM YAVRUM

Diğer torunları Muhammed (9), Abdülminaym (3) ve Mutez Amuri (7) ile Keramadaki yetimler kampına geleli henüz bir ay olmamış şehit anasının. 'Hepsi benim yavrum. Hepsi benim torunum oldu. Onları bağrıma bastıkça acımı azalttım' diyor Sümeyye ana ve ekliyor: 'Torunlarım gibi anne ve babasını savaşta kaybeden Reyhan (13) ve Hanin (12) kızkardeşler ile Esra Süleyman (9)'ı da yanıma aldım, onları torunlarından ayırmadım.'

Hasan'a hormon aşısı gerekiyor

Çadırlarda gezerken tek başına toprağı eşeleyen 7-8 yaşlarında bir çocuğu farkediyoruz. Adının Halid Nasen olduğunu öğrendiğimiz bu sessiz çocuğun aslında 14 yaşında olduğunu duyunca çok şaşırıyoruz. Akrabaları Halid'in hormon hastalığı yüzünden gelişmediğini , her gün aşı olması gerektiğini ancak kampta aşının bulunmadığını söylüyor.

Günler böyle geçiyor

Cilvegözü sınır kapısına yaklaşık 10 km mesafede kurulan kampta 35 bin savaş mağduru yaşıyor. Çadırkentlerin birleştiği yollar üzerine derme çatma dükkanlarda az da olsa et, meyve ve sebze satıldığına şahit oluyoruz. Suriyeli sığınmacıların tek eğlenceleri ise bilardo salonu. 3 masanın bulunduğu salonda onlarca kişi sıranın kendilerine gelmesi için saatlerce bekliyor.

 

HABERE YORUM KAT