Yermuk'ta Yardım Dağıtımı Sırasında Silah Sesleri

30.01.2014 21:51
Yermuk'ta Yardım Dağıtımı Sırasında Silah Sesleri
Yermuk Mülteci Kampı'nda BM tarafından bin 26 paket gıda maddesi dağıtıldığı ancak çevreden silah seslerinin yükselmesi üzerine dağıtımın durdurulduğu belirtildi.

Suriye'nin başkenti Şam'ın güneyinde uzun zamandır rejim güçlerinin kuşatması altında olan Yermuk Mülteci Kampı'nda BM tarafından bin 26 paket gıda maddesi dağıtıldığı ancak çevreden silah seslerinin yükselmesi üzerine dağıtımın durdurulduğu belirtildi.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, gazetecilere yaptığı açıklamada, BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) tarafından Yermuk kampında bin 26 paket gıda malzemesi dağıtıldığını söyledi.

Bu yardımın 21 Ocak'tan sonra kampa ulaştırılan ilk insani yardım malzemesi olduğunu belirten Haq, bu malzemelerin kampta yaşayan çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 18 bin kişiye yetmeyeceğini vurgulayarak, yardım dağıtımının devam edebilmesi için gerekli koşulların sağlanmasının önemini vurguladı.

Dağıtım sırasında silah sesleri

Öte yandan UNRWA'dan yapılan açıklamada da yardım dağıtımı sırasında yakın çevreden silah seslerinin yükselmesi nedeniyle faaliyetlerin durdurulduğu kaydedildi.

Yermuk kampı ve diğer kuşatılmış bölgelerdeki sivillerin insani yardım ihtiyacının çok yüksek seviyelerde olduğunun vurgulandığı açıklamada, rejim ve diğer tarafların karşılıklı anlaşması halinde yardımların Yermuk kampına olduğu gibi diğer bölgelere de ulaştırılabileceği bildirildi.

Açıklamada, bugün dağıtılan paketlerde bir aile için ortalama 10 gün yetecek gıda malzemesi olduğu belirtilerek, Yermuk kampındaki açlık sorununa cevap verilebilmesi için kampa sürekli giriş izninin verilmesi ve güvenliğin sağlanması gerektiği vurgulandı.

AA

Etiketler: , ,
  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim