1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Yermuk’da Kimyasal Silah Kullanıldı İddiası
Yermuk’da Kimyasal Silah Kullanıldı İddiası

Yermuk’da Kimyasal Silah Kullanıldı İddiası

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu, rejimin Şam'ın Yermuk semtinde kimyasal silah kullandığını ileri sürdü.

A+A-

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), rejimin Şam'ın Yermuk semtinde kimyasal silah kullandığını ileri sürdü.

SMDK'dan yapılan yazılı açıklamada, ''Rejim güçleri, Yermuk semtinde kimyasal silah kullanmış bulunmaktadır. Uluslararası güçler Suriye halkına karşı her türlü silahı çekinmeden kullanan rejime karşı harekete geçmeli ve verdikleri sözleri yerine getirmelidir'' denildi.

Açıklamada ayrıca, aktivistlerin internet üzerinden paylaştığı görüntülere ve edinilen bilginin güçlülüğüne de vurgu yapıldı.

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) de Filistinli mültecilerin yoğunlukta yaşadığı Yermuk semtinde kimyasal gaz kullanımı sonucu 15'i boğulmak suretiyle 22 kişinin yaşamını yitirdiğini ileri sürdü.

Bölgede internet ve sabit telefon hatlarının kesildiğini hatırlatan SRGC, yaklaşık 100 bin kişinin imkansızlıklar nedeniyle mahsur kaldığını ve ölümlerin artabileceğini kaydetti. 

SRGC, Şam yönetiminin Yermuk bölgesine 6 aydan bu yana insani yardımın girmesine izin vermediğini de vurguladı. (AA)

HABERE YORUM KAT