1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Yermuk Kampı Sakinleri Yardımları Almayı Reddediyor
Yermuk Kampı Sakinleri Yardımları Almayı Reddediyor

Yermuk Kampı Sakinleri Yardımları Almayı Reddediyor

Esed'e bağlı rejim güçlerinin kötü muamelesi nedeniyle Yermuk halkı aylardır abluka altında çok büyük zorluklar içinde hayat mücadelesi veriyor.

A+A-

Suriye'nin başkenti Şam yakınlarındaki Yermuk Kampı'nda yaşayan Filistinli mülteciler, kampta dağıtılan yardımları almayı on bir aydır rejim güçleri ve müttefiklerince kampa uygulanan ablukayı protesto amacıyla reddetti.

Yermuk Mülteci Kampı sakinleri, Suriye'de yaşayan Filistinliler için oluşturulan Çalışma Grubu aracılığıyla dün (8 Haziran Pazar) yayınladıkları bildiride, Suriye güvenlik güçlerinin yardım dağıtımı sırasında kötü muamelede bulunması, yardım almaya gelenleri darp etmesi, kadınları ve erkekleri gözaltına alması nedeniyle yardımları almayı reddettiklerini açıkladı.

Bildiride, kamp sakinlerinin kampı çatışmaların dışında tutma anlaşmasının tüm maddeleri uygulanıncaya, kamptan kaçmak zorunda kalanların evlerine dönmelerine ve kampa gerekli maddelerin girişine izin verilinceye ve Filistinli mültecilerden gözaltına alınanlar serbest bırakılıncaya kadar yardımları reddetmeye devam edecekleri ifade edildi.

Baas rejimi güçleri ve müttefiklerinin uzun süredir abluka altında tuttuğu Yermuk Mülteci Kampı'nda aşırı derecede gıda, ilaç ve tıbbi malzeme kıtlığı yaşanıyor. Birçok kişinin açlıktan hayatını kaybettiği, Filistin Hastanesi dışında tüm hastane ve sağlık merkezlerinin çalışmalarını durdurduğu kampa yapılan kısıtlı yardımlar rejim güçlerinin kontrolünde dağıtılıyor. (FİEM)

 

HABERE YORUM KAT