1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yerli Esedseverler Hatay'da Yürüdü
Yerli Esedseverler Hatayda Yürüdü

Yerli Esedseverler Hatay'da Yürüdü

Antakya'da Suriyeli mültecilerin sınır dışı edilmesi talebiyle yürüyen ırkçı göstericilere polis müdahale etti.

A+A-

Antakya’da İşçi Partisi’nin ve CHP'nin desteklediği izinsiz ’Barış ve Kardeşlik Şöleni’ne polis müdahale etti. Yaklaşık bin 500 kişinin katıldığı eylemde polis, göstericileri biber gazı sıkarak dağıttı. Göstericiler, ellerinde ''Hükümet istifa', 'Terör kampları kapatılsın, teröristler sınır dışı edilsin'', ''Suriye Türkiye kardeştir'' şeklinde pankartlar taşıdı.Hatay'da daha önce de aynı grup tarafından Esed'e destek toplantısı düzenlenmişti

İşçi Partisi ve CHP Hatay'ı gergileştirmeye devam ediyor. Daha önce Esed'e destek toplantısı yapan grup, Apaydın Kampı ile ilgili de ortalığı ayağa kaldırmıştı. Aynı grup bugün de Hatay'da sadece ismi "Barış ve Kardeşlik Şöleni" düzenledi. Polisin izin vermediği gösteride atılan sloganlar "Terör kampları kapatılsın, teröristler sınır dışı edilsin" şeklindeydi. Suriye'den savaştan kaçarak gelen insanlara ev verilmemesi noktasında çağrı yapan grup sonrası Hatay'da sürekli olarak kardeşliği zedeleyecek gösteriler yapılması akıllarda Hatay'da ne yapılmak isteniyor sorusunu bırakıyor.

Bugün İşçi Partisi Genel Başkan Vekili Hasan Basri Özbey’in öncülüğünde düzenlenen Maksim Park’taki eyleme CHP’nin Hatay Milletvekilleri Refik Eryılmaz ve Hasan Akgöl ile Mersin Milletvekili İsa Gök destek verdi.

’Terör kampları kapatılsın, teröristler sınır dışı edilsin’, ’Suriye Türkiye kardeştir’ yazan pankartlar taşıyan yaklaşık bin 500 kişilik grubu, polis amirleri dağılmaları için uyardı. Buna karşın, İşçi Partisi Genel Başkan Vekili Hasan Basri Özbey, "Bu eylemin yasaklanmasını kabul etmiyoruz. Bu kararı, yazılı olduğu kağıdı elimizle yırtıp atıyoruz, ayağımızın altında çiğniyoruz" diye tepki gösterdi. Gergin anların yaşandığı eylemde protestocular, bir süre oturma eylemi yaptı. Daha sonra yürüyüşe geçen gruba polisin uyarıları devam etti. Yürüyüşte ısrar eden eylemcilere çevik kuvvet polisleri biber gazı sıkarak müdahale etti. Gruptan bazı kişiler, polislere taş atarak karşılık verdi. Çıkan olaylarda bir kişi yaralandı. Göstericiler, ara sokaklara kaçarak, dağıldı.

Bu arada olaylar sırasında dağıtmak istediği gruba müdahale eden bir polis memurunun göstericiler arasında kaldığı görüldü. Göstericiler tarafından darbedilen polis memuru, bölgeye gelen meslektaşları tarafından kurtarıldı.

Kent merkezinde, Adana, Mersin, Osmaniye ve Kahramanmaraş'tan gelen ekiplerin de takviye yaptığı polisler geniş güvenlik önlemlerini devam ettiriyor.

Timetürk

HABERE YORUM KAT

2 Yorum