1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Yeniden Yargılama Beklerken Tazminat Davası Açıldı
Yeniden Yargılama Beklerken Tazminat Davası Açıldı

Yeniden Yargılama Beklerken Tazminat Davası Açıldı

Sivas olaylarına ilişkin davada bir çoğu ömür boyu hapis cezasına çarptırılan 98 kişi ve ailelerine şimdi de tazminat davası açıldı.

A+A-

Sivas olaylarına ilişkin davada bir çoğu ömür boyu hapis cezasına çarptırılan 98 kişi ve ailelerine şimdi de tazminat davası şoku. Onlarca soru işaretine ek olarak, olaylarda ağır ihmali bulunan İçişleri Bakanlığı’nın, ilki 1997 yılında olmak üzere Sivas davası hükümlülerine 6 ayrı tazminat davası açtığı, 1 milyon liradan fazla bir tazminat talep edildiği ortaya çıktı. Sivas 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde devam eden davadan hükümlülerin ve yakınlarının haberi olmadığı belirtilirken, karar duruşmasının önümüzdeki günlerde yapılacağı kaydedildi. Birleştirilen davaların Refahyol hükümetinin yıkılmasından sonra, Anasol-D ve Anasol-M hükümetleri döneminde açıldığı kaydedildi.

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta gerçekleştirilip sıradan vatandaşın üzerine yıkılan olaylar sonrası başını Ergenekoncu provokatörlerin çektiği grup tarafından yürütülen cadı avında yüzlerce kişi tutuklanmış, bunlardan 33’ü idam, 65’i ise 7 ila 15 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı. Akit, olaylardan 19 yıl sonra, yürütülen kıyıma ilişkin önemli belge ve bilgileri yayınlamıştı. Masum vatandaş üzerinden yürütülen operasyonu ortaya koyan haberlerimiz sonrası Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçerken, Meclis Araştırma Komisyonu da başta olaylara bakan davanın hakimi olmak üzere bir çok kişiyi dinleme kararı aldı. Bütün bu gelişmeler Sivas mazlumlarının haklılığını ortaya koyup mağdurlar ve ailelerini umutlandırırken şok bir gelişme yaşandı. Olaylardan altı yıl sonra Anasol-D hükümetinin İçişleri Bakanlığı’nın kamu malına verilen zarar ve yaşamını yitirenlerin yakınlarına ödenen tazminatları yargılanan 98 kişiden tahsil etmek için harekete geçtiği öğrenildi.

Toplam Altı Dava Bir Ana Davada Birleşti

Dönemin SHP’li hükümeti, SHP kontenjanından atanan Sivas Valisi Ahmet Karabilgin, Emniyet Müdürü Doğukan Öner ve diğer askeri yetkilerin en hafif tabiri ile korkunç ihmalleri yargı kararlarıyla sabitken, İçişleri Bakanlığı’nın kendi ihmal ve kusurunu görmezden gelip 98 kişi hakkında 6 ayrı tazminat davası açtığı ifade edildi. “1997/447”, “1998/164”, “1998/605”, “1999/684”, “2000/726” numaralı dava dosyalarının ilk dava olan 1997/330 numaralı davayla birleştirildiği vurgulandı. Sanıklardan toplam istenen tazminatın 1 milyon liranın üzerinde olduğuna değinildi.

Davalar Anasol-D ve Anasol-M Döneminde

Sivas 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan ilk davanın Refahyol hükümetinin yıkılmasından hemen sonra açıldığı, birleştirilen 6 davanın Anasol-D ve Anasol-M döneminde açıldığı kaydedildi.

Mahkeme Masrafları Ve Yasal Faiziyle Birlikte Talep Ediliyor

Kamuoyunun habersiz olduğu dava Sivas 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 98 sanığın ailelerine gönderdiği tebligatla ortaya çıkarken, önümüzdeki günlerde yapılacak karar duruşması öncesi gönderilen tebligatta şu ifadeler yer alıyor:

Sivas 2. Asliye Hukuk Mahkemesi

Davacı: İçişleri Bakanlığı Ankara

Davalılar: 1.Halil İbrahim Düzbiçer, Kapalı Cezaevi Sivas. 2. Ali Kurt, Kapalı Cezaevi Gürün. 3. Erkan Çetintaş, İmranlı Sivas. 4. Durmuş Tufan, Karşıyaka Sivas. 5. Halil Kütükde, Akdeğirmen Mah. Sivas. 6. Hayrettin Gül, Sivas. 7. Zafer Yelok, Sivas. 8. P. Altı Mega Elektronik, Sivas. 9. Latif Karaca, Sivas. 10. Harun Gülbaş, Kapalı Cezaevi Sivas. (...) 90. Faruk Sarıkaya, Sivas. 91. Muammer Özdemir, Sivas. 92. Ergün Kılıç, Sivas. 93 Mustafa Saydan, Sivas. 94. Muhammed Nuhkılıç, Hatay. 95. Bülent Güldü, Sivas. 96. Vedat Yıldırım, Sivas. 97. Osman Düzardıç, Sivas. 98. Çetin Asamaka, Sivas.

İlimizde meydana gelen 2 Temmuz olaylarında zarar görenler tarafından İçişleri Bakanlığı aleyhine İdare Mahkemesi’nde davalar açılmış ve tazminat kararlarıyla neticelendirilmiştir.

İdare tarafından önden tazminatların rücüen tahsili için dava açılması hakkı doğmuştur.

Diğer davaların tamamının birleştirilmesine karar verilmişti.

Talep: Tazminat ve yargılama giderlerinin ödeme tarihinden itibaren işletilerek yasal faiziyle birlikte tahsiline.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT

2 Yorum