1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yeni Papa Jorge Bergoglio Oldu
Yeni Papa Jorge Bergoglio Oldu

Yeni Papa Jorge Bergoglio Oldu

Arjantinli Kardinal Bergoglio, Katolik dünyasının yeni lideri oldu.

A+A-

Bueonos Aires'li bir Cizvit olan Kardinal Jorge Bergoglio "Papa 1'inci Francis" ilan edildi. İlk kez Latin Amerika'dan bir Papa seçildi.

Arjantinli Kardinal Bergoglio, Katolik dünyasının yeni lideri oldu.

Dinlerarası Diyalog Kurulu Başkanı ve ''Protodiacono'' sıfatını taşıyan Fransız Kardinal Jean-Louis Tauran, Aziz Petrus Bazilikası'nın büyük locasından Latince ''Habemus Papam (Bir papamız var)'' diyerek 266. papayı takdim etti.

115 kardinalin üçte ikisinin (77) oyunu alarak papa seçilen Bergoglio, ''Francis'' adı ile anılmak istediğini söyledi.

Yeni Papa Katolik dünyasına seslendi

Papa I. Francis, Aziz Petrus Bazilikası'dan yaptığı ilk konuşmasında, ''tüm dünyaya sevgi ve kardeşlik yolunda ilerlemeli'' dedi.

Avrupa dışındaki bir ülkeden seçilen ilk papa olan I. Francis, Aziz Petrus Meydanı'nda toplanan yaklaşık 50 bin kişiye, ''Beni kutsaması için Tanrı'ya dua etmenizi istiyorum'' diye seslendi.

2005'te seçilen XVI. Benedict'ten sonra en fazla oyu alan ikinci papa olan I. Francis, daha sonra başını eğerek,  meydanda toplananlarla başını sessizce dua etti. Papa Francis, daha sonra iyi geceler dileyerek balkondan ayrıldı.

Latin Amerikalı ilk papa olan 76 yaşındaki Bergoglio, orta-sınıf İtalyan göçmeni bir aileden geliyor. Bergoglio, kendisinden önceki Buenos Aires kardinallerinden farklı olarak son derece basit ve sade bir yaşam sürüyor.

Kiliseye otobüsle giden, yemeğini kendisi pişiren ve Buenos Aires'in gecekondu mahallelerini sık sık ziyaret eden Bergoglio, kilisenin Hristiyanlığın doktrinleriyle uğraşmak yerine inananlara yardım etmesi gerektiğine inanıyor.

Bergoglio, 2001 yılında Buenos Aires Kardinali olduğunda kendisine sunulan köşkte yaşamayı reddetmiş, sobayla ısınan tek göz odasında kalmaya devam etmişti.

Yeni Papa Francis'ten eski papaya telefon

Vatikan Sözcüsü Federico Lombardi, yeni Papa Francis'in, Aziz Petrus Bazilikası'nın balkonunda 266. papa olarak takdim edilmesinden hemen sonra, XVI. Benedict'i aradığını ve önümüzdeki günlerde selefini ziyaret etmek istediğini duyurdu.

Lombardi, Papa Francis'in ilk ayinini de bugün Sistine Şapeli'nde yapacağını belirtti.

AA

 

HABERE YORUM KAT