1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yeni Genel Başkan ve Başbakan Adayı Ahmet Davutoğlu
Yeni Genel Başkan ve Başbakan Adayı Ahmet Davutoğlu

Yeni Genel Başkan ve Başbakan Adayı Ahmet Davutoğlu

Başbakan Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı adayının Dışişleri Bakanı Davutoğlu olduğunu açıkladı.

A+A-

Başbakan Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı adayının Dışişleri Bakanı Davutoğlu olduğunu açıkladı.

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sona erdi.

Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, AK Parti Genel Merkezi'nde basına kapalı düzenlenen toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.

Erdoğan toplantının ardından bir konuşma yaptı. Erdoğan'ın konuşmasından ana başlıklar şöyle:

"Kongrede delegelerimizin takdiriyle genel başkan olması durumunda Türkiye Cumhuriyetinin 62. hükümetinin Başbakan adayı da belki biraz acele ediyorum ama, aynı şekilde mevcut Dışişleri Bakanımız, Konya Milletvekilimiz Ahmet Davutoğlu'dur."

"Ahmet Davutoğlu kardeşimizin bu görevlere aday olmasında paralel yapıyla mücadele azmi ve kararlılığı da önemli bir etken olmuştur."

"Adayımız, çok yoğun istişareler neticesinde belirlenmiştir. Partimizin kuruluşundan bugüne kadar gelen kriterler ve tecrübe ışığında, liyakat ve ehliyet kriteri, hassasiyeti gözetilerek belirlenmiştir. Partimiz içinde herhangi bir kırgınlık oluşmamıştır, oluşacağına da asla ihtimal vermiyorum."

"Süreci suhulet içinde, barış içinde, dostluk ve kardeşlik hukuku içinde belli bir noktaya getirdik." 

"Partimiz içinde nifak, ayrışma, fitne çıkmasını bekleyenler, bugüne kadar olduğu gibi, genel kurula kadar da ardından başlayacak süreçte de inşallah hayal kırıklığına uğrayacaktır."

 "(Üç dönem kuralı) Bu siyaseti bırak anlamına gelmiyor tam aksine diyor ki 'Sen üç dönem sadece parlamentoda görev yap, bir dönem ara ver, ondan sonra devam edeceksen yine devam et. Parti kademelerinde yine çalış mani yok.' Farklı yerlerde, bakın şu anda bakan yardımcılarımızın birçoğu bizim eski milletvekillerimiz. Şu anda milletvekillerimizin içinden büyükelçi olan arkadaşlarımız bile var. Demek ki bunların hepsi olabiliyor. Yani çalışmak isteyene alan bol, hepsi olur."

 "AK Parti büyük bir ailedir. Şu anda Türkiye'de üye sayısı itibariyle 9 milyonu aşkın üyeye sahip bir numaralı parti AK Parti'dir. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanlığına destek noktasında, katkı noktasında, mensubiyet duygusunu da ortaya koymada yaklaşık 1 milyon 600 bini aşkın kişi buraya bağışta bulunmak suretiyle bir mensubiyet duygusunu, aidiyet duygusunu ortaya koymuştur."

"Kabinenin Davutoğlu idaresinde aynı kararlılıkla devam edeceğine inanıyorum. Gerek paralel yapıyla mücadelede gerek çözüm sürecinde cumhurbaşkanı olarak bizzat şahsım Sayın Davutoğlu'nun yanında olacağım bundan kimsenin şüphesi olmasın."

 "Belli çevrelerde partimizi karıştırmak, partimiz içinde çatlak oluşturmak için gayret gösterenler oldu. Bunları herkesle paylaşamayız. Partimiz bu operasyonların hiçbirine eyvallah demedi. Bu tuzakların hiçbirine düşmedik."

Fitne tohumu ekmek isteyenler buna fırsat bulamayacak

AK Parti'nin yeni genel başkan adayı olan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Aramıza fitne tohumu etmek isteyenler buna fırsat bulamayacaktır" dedi.

AK Parti Genel Başkanı adayı Davutoğlu, Başbakan Erdoğan'ın ismini genel başkan adayı olarak açıklamasının ardından bir konuşma yaptı.

Davutoğlu'nun konuşmasından ana başlıklar şöyle:

"Son 12 yılda gerçekleştirilen büyük restorasyon hareketi hiçbir ara ve kesintiye uğramadan devam edecektir."

"İster paralel yapı adı altında, ister başka adlar altında kimler bu kutlu yürüyüşü durdurmak, kesintiye uğratmak isterse bilsinler ki AK Parti kadroları onların karşısında bir tarihi bir kaya gibi duracaktır, durmaya da devam edecektir"

 "Yenilenme ihtiyacı da bir zarurettir ve bizler için her zaman, faniler için yenilenme kaçınılmazdır, baki olan ise Rabbimiz ve davamızdır."

HABERE YORUM KAT