1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Yeni CIA Direktörü Gina Haspel İşkenceci Olarak Biliniyor
Yeni CIA Direktörü Gina Haspel İşkenceci Olarak Biliniyor

Yeni CIA Direktörü Gina Haspel İşkenceci Olarak Biliniyor

​​​​​​​CIA Direktörlüğüne Mike Pompeo’nun yerine atanan Gina Haspel, iki Suudi Arabistan vatandaşına işkence yaptırıp, o kayıtları yok etmekle tanınıyor.

14 Mart 2018 Çarşamba 01:37A+A-

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın yerine CIA Direktörü Mike Pompeo’yu, Pompeo'nun yerine ise Gina Cheri Haspel’i atadığını açıklamıştı.

CIA'in ilk kadın direktörü

CIA’ye 1985 yılında katılan Haspel, geçen yıl şubat ayında CIA Direktör Yardımcılığına atanmıştı.

Haspel'in CIA'nin başına atanması ile ABD'de ilk kez bir kadın bu görevi üstlenmiş oldu.

Kariyerindeki en tartışmalı nokta

Haspel’in kariyerinde en tartışmalı nokta, 2002 yılında Tayland’da iki şüpheliye yaptırdığı işkence ve söz konusu işkencenin video kayıtlarını ortadan kaldırması oldu.

CIA'nin ABD dışındaki ilk hapishanesi 2002 yılında Tayland’da kurulmuş ve başına Haspel getirilmişti.

Yıllarca gündemi meşgul etti

Tayland’da Suudi Arabistan vatandaşları Ebu Zubeyde ve Abdülrahim el Naşiri’nin sorgusunda yapılan işkenceler yıllarca ABD’nin gündeminde kalmaya devam etti.

İşkencelerin yapılmasında önemli rolü bulunan Haspel’in daha sonra işkencelere ait video kayıtlarını ortadan kaldırması tartışmalara neden oldu.

İşkenceler yeniden gündeme gelebilir

Haspel’in geçen yıl şubat ayında CIA’nin iki numarası olarak atanması da Trump’ın yasadışı işkenceleri tekrar gündeme getireceğinin işareti olarak yorumlanmıştı.

Dengeler sürekli değişiyor

Koltuğa 20 Ocak 2017'de oturan ABD Başkanı Trump, ülkenin en sıra dışı ve tartışmalı başkanlarından biri olurken, göreve geldiğinden bu yana siyaset, bürokrasi ve diplomasi çevrelerindeki sular bir türlü durulmuyor.

Trump yönetiminde çeşitli nedenlerle istifa eden veya kovulan kilit isim sayısı 10’u geçerken, bir o kadar da orta düzey bürokrat istifasını sundu.

Trump’ın ekonomi danışmanı Gary Cohn geçen hafta istifa etmişti. Öncesinde ise Başkan'ın en yakın danışmanlarından Beyaz Saray İletişim Direktörü Hope Hicks istifasını vermişti.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum