Yeni Aile Bakanından "Eşcinsel Açılımı" mı?

21.09.2011 14:15
Yeni Aile Bakanından Eşcinsel Açılımı mı?
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin kadın STK'ları toplantısına eşcinsel kadınları da davet etti.

Kavaf'ın "hasatlıklı" dediği eşcinsellere Şahin'den davet...

Kadına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin yasa taslağı ve "Yeni Anayasa" ile ilgili kadın alanında çalışan sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle bir araya gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, toplantıya ilk kez LGBT'den de temsilci katılmasını istedi. 

Habertürk'te yer alan habere göre Pembe Hayat-LGBT (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Transseksüel) adına toplantıya katılan Belgin Çelik, eski bakan Selma Aliye Kavaf'ın kendileri için kullandığı "hastalıklı" ifadesini ve Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'nun bir röportajında kullandığı "Eşcinseller de eşitlik istiyor, verecek miyiz? Tabii ki vermeyeceğiz" ifadelerini hatırlattı ve davetinden dolayı Bakan Şahin'e teşekkür etti.

EŞCİNSELLİĞE ANAYASAL KORUMA TALEBİ

Çelik, LGBT olarak yeni yasa için cinsel yönelim ve kimliklerin kabulü ile ilgili bir öneri verdiklerini söyledi. Bakan Şahin de eşcinsellere ilişkin yeni Anayasa'da düzenlemeye gidilmesinin pozitif bir görüşle ele alınmasını istedi. Çelik, "Özgürlük ve eşitlik herkes için olacaksa cinsel yönelim ayrımcılığı ortadan kaldırılmalı ve temel insan haklarından olan eşcinsel hakları tanınmalı" dedi. 

Bakan Şahin, farklı sorunlardaki kadınların birlikte yaşamasının doğru olmadığını, bunun için sığınma evlerindeki kadınların profilinin çıkarılmasını istedi. Şahin'in talimatıyla sığınma evlerine kabulde fuhuş yapan, şiddet gören veya ekonomik güçlüğü olan kadın ayrımı yapılmayacak. Ancak kadınlar sorunlarına göre ayrı odalara ya da sığınma evlerine ayrılacak.

Bir önceki Kadın ve Aileden Sorumlu Devlat Bakanı Selma Aliye Kavaf, eşcinselliği hastalık olarak nitelemiş ve sözlerinden ötürü neredeyse lince tabi tutulmuştu. Yeni bakanın "eşcinsel açılımı"nın AK Parti içinde nasıl bir tepki göreceği merak konusu.

Aile mefhumuna ters bir sapkın cinsel yönelimin Aile Bakanı tarafınca müsamaha ile karşılanması paradoksu nasıl izah edilecek?

HAKSÖZ-HABER

 • Yorumlar 2
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim