Yemen'deki Çatışmalarda 30 Husi Militanı Hayatını Kaybetti

14.12.2015 08:33
Yemen'deki Çatışmalarda 30 Husi Militanı Hayatını Kaybetti
Yemen'in el-Cevf ilinde Ensarullah Hareketi (Husiler) ile Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Direniş Güçleri (HDG) arasındaki çatışmalarda 30 Husi militanı hayatını kaybetti.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre Husilerin büyük kayıp verdiği çatışmalar Cevf'in Ummu'l Hacer, es-Safra ve Mansur bölgelerinde meydana geldi.

Öte yandan Hadramevt'te konuşlanan Yemen ordusuna bağlı 2 askerî birliğin bugün Şebve'ye bağlı Iseylan ilçesine geldiği belirtildi. Zırhlı araçlar, makinalı tüfekler ve roketatarlarla donatılan askerî birliklerin, Beyhan, Iseylan ve Hureyb ilçelerinin Husilerin elinden alınmasında görev alacağı kaydedildi.

Taiz'de Hastaneler Kısıtlı Hizmet Veriyor

Ayrıca Yemen'in Taiz kentindeki bazı hastanelerin, yeterli oksijen tüpü bulunamadığı için kısıtlı hizmet verdiği bildirildi.

Ensarullah Hareketi'nin (Husiler) uyguladığı abluka nedeniyle Taiz'deki Özel er-Ravda Hastanesi cerrahi vaka kabûlünü durdurdu. Kentteki diğer hastanelerin de benzer durumda olabileceği belirtildi.

Ravda Hastanesi Genel Müdürü Suheyl ez-Zebhani AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Savaşın başlamasından itibaren her gün onlarca sivil ve Halk Direniş Gücü (HDG) milisinin tedavi edildiği hastanede bugün sadece ilk yardım hizmeti veriliyor. Dün gece hastanemizin ameliyat odaları ve yenidoğan ünitelerini tamamen kapattık. Yoğun bakım ünitesinde ise sadece 5 hastamız var.” dedi.

Zebhani, Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'nün de aralarında bulunduğu insanî yardım kuruluşlarının, Husilerin elindeki oksijen tüplerinin hastaneye ulaştırılmasını sağlayamadığını ifade etti.

Zebhani, Husilerin dün ed-Demne bölgesinde, 23 oksijen tüpüne sahip bir tedarikçiyi alıkoyduğunu ve tüplerin içindeki havayı boşaltıp tedarikçiye de direniş güçlerini tedavi eden hastanelere oksijen tüpü vermeyeceğine dair belge imzalattığını dile getirdi.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim