1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemen'de Zincibar Kenti Muhaletin Elinde
Yemende Zincibar Kenti Muhaletin Elinde

Yemen'de Zincibar Kenti Muhaletin Elinde

Yemen'de Cuma günü Abyan vilayetinin başkenti Zincibar'a giren 300 kişilik bir grubun şehrin kontrolünü tamamen ele geçirdiği ifade ediliyor.

A+A-

Hafta başından bu yana Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'e bağlı güçler ile muhalif El Haşid aşireti arasında çatışmaların yaşandığı Yemen'de silahlı kişilerin güneydeki bir kentin kontrolünü ele geçirdiği bildirildi.

Cuma günü Abyan vilayetinin başkenti Zincibar'a giren 300 kişilik bir grubun şehrin kontrolünü tamamen ele geçirdiği ifade ediliyor.

Yemenli yetkililere göre El Kaide'ye bağlı oldukları sanılan silahlı kişiler, hükümet güçleriyle çatıştıktan sonra Zincibar'ın kontrolünü ele geçirdi. İsminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, iki gün süren çatışmalarda aralarında askerlerin de bulunduğu 18 kişinin öldüğünü söyledi. Fakat 32 yıllık Salih iktidarına son vermek için aylardır gösteriler düzenleyen muhalefet ise şehri ele geçirenler arasında El Kaide'nin bulunmadığını, hükümet birliklerinin Zincibar'ı savaşmadan terk ettiğini iddia ediyor. Muhalefete göre Salih, El Kaide tehdidini kullanarak ABD ve bölge güçlerinden destek sağlamayı hedefliyor. Ali Abdullah Salih, ABD'ye, iktidarı bırakması halinde boşluğu El Kaide'nin dolduracağı ve bu örgütle sadece kendisinin mücadele edebileceği mesajını veriyordu.

HABERE YORUM KAT