Yemen'de Teknokrat Hükümeti Kuruldu

08.11.2014 02:19
Yemen'de Teknokrat Hükümeti Kuruldu
Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Halid Mahfuz Bahhah başkanlığındaki yeni kabinenin kurulduğunu açıkladı.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Halid Mahfuz Bahhah başkanlığındaki yeni kabinenin kurulduğunu açıkladı. Yeni hükümetin üyelerinin yüzde 40'ı Yemen’in güneyindeki eyaletlerden, yüzde 12'si kadınlardan ve yüzde 38'i siyasi partilerden seçildi.

1 Kasım'da varılan uzlaşmanın ardından Yemen'de Halid Mahfuz Bahhah başkanlığındaki teknokrat hükümeti kuruldu. Al Jazeera’ye konuşan Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Racih Badi, içişleri ve savunma bakanlıklarına atanan iki isim başta olmak üzere yeni hükümetteki kişilerin Yemen halkı tarafından kabul gören isimler olduğunu söyledi.

Siyasi krizin yaşandığı Yemen'de, yönetim ile başkent Sana'ya giren Husiler arasında 21 Eylül'de "Barış ve Ulusal Ortaklık" anlaşması imzalanmıştı.

Anlaşma maddeleri çerçevesinde Cumhurbaşkanı Hadi, 8 Ekim'de Basın Ofisi Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'i hükümeti kurmakla görevlendirmiş, ancak gelen tepkiler üzerine Mübarek görevi kabul etmediğini açıklamıştı. Hadi, daha sonra bu görevi, ‘siyasi çevrelerin’ üzerinde uzlaştığı Halid Mahfuz Bahhah'a vermişti.

Ülkede siyasi güçler, hükümet kurmakla görevlendirilen Bahhah’ın yanı sıra cumhurbaşkanına hükümet kurma yetkisini vermek için 1 Kasım tarihinde ortak karara varmıştı.

BM’den yaptırım

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) eski Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih ve 2 Husi liderine, Yemen'deki geçiş sürecine zarar verdikleri gerekçesiyle yaptırım uygulama kararı aldı.

Ali Abdullah Salih ile beraber Husi liderleri Abdullah Yahya Hakim ve Abdel Halik Husi seyahat yasağı ve varlık dondurmayı içeren 2140 sayılı BMGK yaptırım kararı kapsamına alındı.

BMGK, Şubat ayında 2140 sayılı kararla Yemen'de geçiş sürecini kesintiye uğratan ve ülkenin barış ve güvenliğine tehdit oluşturanlara yaptırım uygulama kararı almış, ancak listede kimseye yer vermemişti.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim