1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemen'de Şiddet Hadiseleri Devam Ediyor: 10 Ölü
Yemen'de Şiddet Hadiseleri Devam Ediyor: 10 Ölü

Yemen'de Şiddet Hadiseleri Devam Ediyor: 10 Ölü

Yemen'in orta kesiminde bulunan Ma'rib kentinde Şii Ensarullah Hareketi (Husiler) ve eski cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlısı güçler ile hükûmet yanlısı Halk Direniş Güçleri (HDG) arasında çıkan çatışmalarda 10 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

A+A-

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona ait savaş uçaklarının Ma’rib ilinin el-Cefine bölgesine düzenlediği saldırılarda Husiler ile Salih yanlısı güçlerden 7 kişi yaşamını yitirirken, 3 kişi ise Ma’rib'in İdat er-Ra cephesinde girdikleri çatışmalarda hayatını kaybetti.

HDG'nin Ma'rib'te Husilere ait silah depolarına saldırılar gerçekleştirdiğini aktaran kaynaklar, koalisyon güçlerine ait savaş uçakları ve helikopterlerin birkaç günden bu yana çatışmaların yaşandığı bölgelerde keşif uçuşlarını sürdürdüğünü ifade etti.

Siviller Katlediliyor!

Öte yandan, yine Ma'rib'te Husilerin açtığı ateş sonucu tarlada çalışan Somalili 1 işçinin hayatını kaybettiği, 2 işçinin yaralandığı belirtildi.

Husiler ile Salih yanlısı güçlerin öğle saatlerinde Ma'rib'teki idarî merkeze düzenlediği saldırıda atılan Katyuşa füzesinin kentteki bir pazar yerine düşmesi sonucu aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 20 kişinin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Yemen, geçen yıl eylül ayında başkent Sana'yı ele geçiren Husiler ile yönetim yanlısı gruplar arasındaki çatışmalara sahne oluyor. Ülkede Husilerin ilerleyişini engellemek için 26 Mart'ta başlatılan "Kararlılık Fırtınası" operasyonuyla bölgede fiilî olarak yer alan Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri ile ordu ve Halk Direniş Güçleri’ne ait birliklerin, Husilere karşı kapsamlı operasyon hazırlığı içinde olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT