Yemen'de Salih Gitti; Oğlu Direniyor

11.06.2011 09:17
Yemende Salih Gitti; Oğlu Direniyor
Geçtiğimiz hafta sarayına yönelik saldırıda yaralanan ve Suudi Arabistan'da tedavi olan Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in oğlu ve yeğenleri, Salih rejiminin devamı için direniyor.

Cumhuriyet Muhafızları ve Özel Birlikler'in başındaki Salih'in oğlu Ahmet Ali Abdullah, Sana sokaklarında kontrolü sağlamaya çalışıyor. Devlet Başkan Yardımcısı Abdrabbu Mansur Hadi'nin, muhaliflerle sağladığı geçici ateşkesin, oğul Salih'in operasyonlarından dolayı her an sona erebileceği ve ülkenin daha sert çatışmalara maruz kalabileceği belirtiliyor.

El Kaide mensuplarınca ele geçirildiği öne sürülen Zencibar ve aşiretlerin kontrolündeki Taiz şehrini geri almak için karşı saldırıya geçen Ahmet liderliğindeki hükümet güçlerinin geçici başarılar elde ettiği, ancak ülkedeki kaotik ortamın daha uzun süre devam edemeyeceği ifade ediliyor.

Ahmet'in babasının sarayında operasyonları yürütürken, sarayda bulunması gereken Devlet Başkan Yardımcısı Hadi'nin ise evinden görev yapmaya çalıştığı, bu durumun da ülkede fiili liderliğin artık Ahmet'e geçtiği şeklinde yorumlanıyor.

33 yıl boyunca liderliğini korumayı başaran Salih, önemli görevlere çocukları ve yakın akrabalarını getirdi. Ordunun önemli birimlerinin başında Salih'in yeğenleri Tarık, Yahya ve Ammar bulunuyor. Salih'in üvey kardeşi ise ülkenin hava kuvvetlerinin başında.

ZAMAN

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim