Yemen'de "İnsanî Yardım Arası": 10 Temmuz 23.59'dan İtibaren

10.07.2015 09:31
Yemen'de "İnsanî Yardım Arası": 10 Temmuz 23.59'dan İtibaren
BM Genel Sekreteri Ban, Yemen'de Ramazan sonuna kadar çatışmalara "insani yardım arası" verilmesi konusunda tarafların teminat verdiğini bildirdi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Yemen'de çatışmalara Ramazan sonuna kadar “insanî yardım arası” verilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını ve tarafların anlaşmaya sadık kalma konusunda kendisine teminat verdiğini belirtti.

Hadi’den Mektup Geldi

BM Genel Sekreter Sözcülüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi'den dün insanî yardım arası verme konusunda mektup aldığını dile getiren Ban, Hadi'nin bu kararı hava saldırıları düzenleyen koalisyon güçleri ile de paylaştığını ve onların da desteğini aldığını vurguladı.

Husiler de Teminat Verdi

Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled Şeyh Ahmed aracılığıyla da Husiler ile Genel Halk Kongresi ve diğer tarafların bu insanî araya tam saygı gösterecekleri teminatını aldığını ifade eden Ban, bu grupların kontrol altında tuttukları bölgede çatışma olmayacağını taahhüt ettiklerini dile getirdi.

Ban, "ön koşulsuz insanî yardım arası”nın 10 Temmuz Cuma günü yerel saatle 23.59'da başlayacağını ve Ramazan sonuna kadar süreceğini belirterek, bu sürede Yemen'deki tüm bölgelere engelsiz şekilde limanlar ve havaalanları da kullanılarak insanî yardım ulaştırılması gerektiğini vurguladı.

Tüm taraflara ülkede "insanî felaketin önlenmesi" çağrısı yapan Ban, taraflardan ülkede kalıcı bir ateşkes sağlanması amacıyla, silahlı birliklerin çekilmesi, siyasî tutukluların salıverilmesi ve siyasî sürecin başlamasına imkân verecek güven artırıcı adımlar atmalarını istedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim