1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. “Yemen'de İnsanî Durum Daha da Kötüleşti”
“Yemen'de İnsanî Durum Daha da Kötüleşti”

“Yemen'de İnsanî Durum Daha da Kötüleşti”

BM Yemen İnsani Yardım Koordinatörü McGoldrick, “Ülkedeki insanî durum daha da kötüleşti. Masum insanlar, kadınlar ve çocuklar zarar gördü.” dedi.

A+A-

AA’da yer alan habere göre, Birleşmiş Milletler Yemen İnsani Yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick, son haftalarda artan çatışmalar nedeniyle ülkedeki insanî durumun daha da kötüleştiğini, saldırılarda hastaneler ve okulların da hedef alındığını bildirdi.

McGoldrick yaptığı yazılı açıklamada, “Çatışmaların şiddetlenmesi ve hava saldırılarının artması sonucu hastaneler ve okullar da hedef alındı. İnsanî durum daha da kötüleşti. Masum insanlar, kadınlar ve çocuklar zarar gördü.” ifadelerini kullandı.

“Saldırılar, Milyonlarca İnsanın Hayatını Tehlikeye Atmakta”

Sağlık ekipleri başta olmak üzere insanî yardım alanında çalışanların da kendilerini kurşunların önünde bulduğunu belirten McGoldrick, şöyle devam etti:

“Uluslararası insan hakları sözleşmelerine göre sağlık kuruluşlarına saldırı yasaktır. Bu saldırılar insanî yardım bekleyen milyonlarca insanın hayatını tehlikeye atmaktadır.”.

Uluslararası Topluma Çağrı

Yemen'deki zor şartlara rağmen daha fazla insana ulaşmak için gayret sarf edildiğini aktaran McGoldrick, şu ana kadar yapılan çalışmalardan yaklaşık 4 milyon kişinin istifade ettiği bilgisini verdi.

Ülkedeki insanî yardım ihtiyacının bu alanda çalışan kurumların kapasitesinin çok üzerinde olduğuna dikkat çeken BM yetkilisi, uluslararası topluma halkın ihtiyaçlarının giderilmesi için destek çağrısında bulundu.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT