1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemen'de Husilere Karşı 'Ayrılık' Cuması
Yemen'de Husilere Karşı 'Ayrılık' Cuması

Yemen'de Husilere Karşı 'Ayrılık' Cuması

Aden kentinin Yemen'den ayrılmasını ve bağımsız olmasını isteyen göstericiler, Aden için ''ayrılık cumasında'' bir araya geldi.

A+A-

Cuma namazı öncesi Yemen'ın Aden kentinin Hormaksar semtindeki Şebbet bölgesinde toplanan göstericiler yolu trafiğe kapatarak cuma namazı hazırlıkları yaptı.

Bölgedeki meydanda kurulu olan çadırlarda birleşen protestocular, cuma namazının ardından sloganlar attı. Uzun ve siyasi içerikli hutbeyi dinleyen göstericiler, ülkenin içinde bulunduğu siyasi bunalımdan sıyrılarak 'bağımsızlık çığlıkları' atılması çağrısında bulundu. Kuzeydeki Ensarullah Hareketi'nin ilerleyişini (Husiler) kabul etmeyen Güney Hareketi destekçileri Aden için ''bağımsızlık'' istedi.

'Güney Yemen' değil 'Güney Arabistan'

Arap uyanışı etkisinde ilk kez 2011 yılında başlayan Aden'deki ayrılık rüzgarı, merkezi hükümetin Husilerin ilerleyişini durduramaması üzerine farklı bir mecraya kaydı.

Artık Aden ile sınırlı ''tam bağımsız bir ülke'' hayali kuran hareket mensupları, ''Güney Yemen'' değil ''Güney Arabistan'' ismi etrafında birleşiyor. Halk ayaklanmaları ile Aden kentinde hemen her köşede bulunan yeni ''Güney Arabistan'' bayrakları kenti kuşatmış durumda.

Meydanlarda yükselen sloganlar arasında ''Kanımızla canımızla seninleyiz güney', ' ''Aden'e özgürlük'' ve ''Bağımsız Aden'' sloganları öne çıkıyor.

yemenbayrak.jpg

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT