1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. "Yemen'de Hizbullah Militanları ve İran Askerleri Var"
"Yemen'de Hizbullah Militanları ve İran Askerleri Var"

"Yemen'de Hizbullah Militanları ve İran Askerleri Var"

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin sözcüsü Tuğgeneral Asiri, Yemen'de Hizbullah isimli örgütün savaşçıları ve İran'ın paralı askerlerinin olduğunu söyledi.

A+A-

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin sözcüsü ve Savunma Bakanlığı Müsteşarı Tuğgeneral Ahmed el-Asiri, Yemen'de Hizbullah isimli örgütün savaşçıları ve İran'ın paralı askerleri olduğunu, Suudi Arabistan sınırlarında bombalanan merkezlerde bulunduklarına dair ses kayıtları bulunduğunu söyledi.

Suudi Arabistan'ın el-Hades televizyon kanalına konuşan Asiri, ellerinde Hizbullah ve paralı askerlerin Yemen'deki operasyonlara katıldığına dair ses kayıtları ve görüntüler olduğunu belirtti.

Asiri, delillerin Yemen'de militanların Hizbullah'ın gözetiminde Sada kentinden Demmac köyüne su tankerlerinin içinde nakledildiklerini ortaya çıkardığını ifade etti.

“Hizbullah Militanlarıyla Husiler Gibi Savaşacağız”

Hizbullah militanlarıyla da Husiler gibi savaşacaklarını dile getiren Asiri, onların birçoğunun Husilerin kontrolündeki bölgelerde öldüğünü aktardı. Asiri, Yemen'de bizzat Hizbullah militanı olup olmadığına ilişkin soruya, “Yemen'de Hizbullah savaşçıları ve İran'ın paralı askerleri var. Suudi Arabistan sınırlarında bombalanan merkezlerde bulunduklarına dair ses kayıtları var.” cevabını verdi.

Asiri, Yemen hükûmetinin de bu konuya ilişkin delilleri olduğunu ve Hizbullah'a karşı gerekli önlemleri almaları için uluslararası kuruluşlara yöneleceklerini belirtti.

Hizbullah'ı “terör örgütü” olarak niteleyen Asiri, Yemen hükûmetinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) şikâyette bulunacağını ve Suudi Arabistan'ın da bu adımı desteklediğini aktardı.

Asiri, “Hizbullah, Yemen ordusuna karşı savaşan Husi militanları destekliyor. Onun yaptığı, Lübnan vatandaşı paralı askerlerle egemenlik sahibi bir ülkeye açık bir müdahaledir. Beyrut hükûmeti, Hizbullah'ın savaşçılarını ve paralı askerlerini Arap ülkelerine ihraç etmesini engellemelidir.” diye konuştu.

Öte yandan, Asiri söyleşisiyle eş zamanlı olarak Suudi Arabistan'ın resmî el-İhbariyye televizyon kanalında Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon tarafından başlatılan Kararlılık Fırtınası operasyonu öncesinde Hizbullah'ın Yemen'e müdahil olmasına ilişkin yeni görüntüleri yayımlandı.

Suudi Arabistan, cuma günü, Lübnan ordusuna 3 milyar dolar ve emniyet teşkilatına 1 milyar dolarlık yardım kararından, Lübnan’ın iki ülke arasındaki kardeşçe ilişkilere uymayan tutumu sebebiyle vazgeçtiğini duyurmuştu.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn önceki gün, Kuveyt ve Katar da dün vatandaşlarının Lübnan'dan ayrılmasını istemişti.

AA

HABERE YORUM KAT