Yemen'de Cumhurbaşkanlığı Ofisi Müdürü Kaçırıldı

17.01.2015 13:14
Yemen'de Cumhurbaşkanlığı Ofisi Müdürü Kaçırıldı
Yemen'in başkenti Sana'da ulusal diyalog çalışmalarının kilit ismi olarak bilinen Cumhurbaşkanlığı Ofisi Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek Cumhurbaşkanlığı konutuna giderken silahlı kişiler tarafından kaçırıldı.

Yemen Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre, Mübarek, başkent Sana'daki Cumhurbaşkanlığı konutuna giderken kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından kaçırıldı.

Avad bin Mübarek kaçırıldığı sırada anayasa hazırlık komisyonu tarafından hazırlanan anayasa tasarısının denetim kuruluna verilmesi için cumhurbaşkanlığı konutunda düzenlenecek toplantıya katılmak üzere yoldaydı. 

'Husiler kaçırdı' iddiası

Yemen'de Al Jazeera muhabiri Said Sabiti Mübarek'in kimler tarafından ve ne için kaçırıldığının henüz netleşmediğini, ancak bazı kaynakların Şii Husiler tarafından kaçırıldığını söylediğini aktardı. Husiler ise şu ana kadar herhangi bir açıklama yapmadı.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, geçen yıl mart ayında ülkedeki siyasi ve toplumsal çevreleri kapsayacak şekilde 17 kişilik Anayasa Hazırlık Komisyonu oluşturulması talimatını vermişti. Komisyon, yeni anayasa taslağını 7 Ocak'ta Cumhurbaşkanı Hadi'ye sunmuştu.  

Ulusal Diyalog Konferansı Genel Sekreteri idi

Kaçırılan Yemen Devlet Başkanlığı Büro Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek, aynı zamanda Yemen Ulusal Diyalog Konferansı’nın Genel Sekreterliği görevini de yürütüyordu.

Ulusal Diyalog çalışmalarının kilit ismi olarak bilinen Mübarek, Devlet Başkanı Hadi tarafından 7 Ekim'de hükümeti kurmakla görevlendirilmişti, ama Husiler bu karara itiraz etmişti. Daha sonra Başbakanlık için Halid Bahhah ismi öne çıktı ve bu isim Başbakan oldu.

Kaynak: Al Jazeera

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim