1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemen'de Canlı Bomba: 100 Asker Öldü
Yemende Canlı Bomba: 100 Asker Öldü

Yemen'de Canlı Bomba: 100 Asker Öldü

Yemen’de el Kaide ile Yemen ordusu arasında çatışmalar sürerken bugün ordu büyük bir kayıp verdi.

21 Mayıs 2012 Pazartesi 11:36A+A-

Yemen'in başkenti Sana'da bugün, askerlere karşı düzenlenen saldırıda en az 50 askerin öldüğü bildirilmişti. Ölü sayısının 100'e çıktığı ve çok sayıda yaralı olduğu ifade edildi.

Saldırıya uğrayan askeri birliğin, Kuzey ve Güney Yemen'in birleşmesinin yarın yapılacak 22. yıldönümü kutlaması için geçit töreni hazırlığı yaptıkları kaydedildi.

Askeri kaynaklar, askeri üniforma giymiş bir bombacının üzerindeki bombayı patlatması sonucu çok sayıda askerin öldüğünü, ölü sayısının artabileceğini belirtti.

Patlama sırasında olay yerinde olan askerlerden bazıları, patlamanın, eski cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in posterlerinin kutlamalar sırasında asılıp asılmamasına yönelik tartışmaların yaşandığı sırada meydana geldiğini ifade etti.

***

Çatışmalar Sürüyor

 

Yemen’de dün ordunun ABD destekli operasyonları sonrasında çatışmalarda ve hava saldırısında da 12 asker ve 17 El Kaide üyesi ölmüştü.

Yemenli yetkililer, güneydeki Abyan vilayetinde Ca'r kentinin 10 kilometre dışında çıkan çatışmalarda Yemenli askerlere "eğitim veren" bir Amerikalı komutanın da ağır yaralandığını açıkladı.

Yetkililer, ülkenin orta kesimlerindeki Bayda vilayetinde Amerikan insansız hava aracı tarafından düzenlenen saldırıda ise biri Somalili diğeri Yemenli kişinin öldüğünü ifade etti.

Yemen'in Ca'r kenti geçen yıldan bu yana El Kaide'nin denetiminde bulunuyor. Bayda'nın bazı yerleri bu yılın başında kısa süreli olarak El Kaide'nin eline geçmişti.

 

HABERE YORUM KAT

7 Yorum