1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemen'de Ateşkes Sonlandırıldı
Yemen'de Ateşkes Sonlandırıldı

Yemen'de Ateşkes Sonlandırıldı

Suudi Arabistan öncülüğündeki Koalisyon Güçleri Komutanlığı, Şii Ensarullah Hareketi (Husiler) ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'e bağlı birliklerin devam eden ihlâlleri sebebiyle ateşkesin sonlandırıldığını açıkladı.

A+A-

Komutanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin isteği üzerine kabûl edildikten sonra süresi uzatılan ve Husilerle Salih yanlılarının ihlâllerine rağmen devam ettirilen ateşkesin saat 14.00 itibariyle sona erdiği belirtildi.

Açıklamada Husilerin, ateşkes süresince yardım malzemelerinin ülkeye girişine engel olduğu ifade edildi. Husilerin, kontrolü altındaki bölgelerde Yemenlilere yönelik gözaltı operasyonlarını da aralıksız sürdürdüğü belirtildi.

Koalisyon Güçleri Komutanlığı, Suudi Arabistan topraklarına Husiler tarafından son 3 haftada 11 füze atıldığını, söz konusu saldırılara devam edilmesi durumunda sert önlemler alınacağını açıklamıştı.

İki Taraf da İhlâlde Bulundu

İsviçre'de 15 Aralık'ta ön şartsız başlayan ve krizin taraflarının ilk kez aynı masada yer aldığı müzakerelerin ardından ülkede 7 günlük ateşkes kararı alınmıştı. Müzakerelerin, bitmesinin ardından ateşkesin 7 gün daha uzatıldığı bildirilmişti.

Ancak iki taraf da ateşkesi birçok kez ihlâl etmişti. Husiler, Suudi Arabistan’a balistik füze fırlatırken, koalisyon güçleri Husiler ve müttefiklerine hava saldırıları düzenlemişti.

AA, Al Jazeera

HABERE YORUM KAT