Yemen Ordusunda Büyük Temizlik

20.12.2012 11:08
Yemen Ordusunda Büyük Temizlik
Yemen'de ordu ve savunma bakanlığı yeniden yapılandırılıyor; Ali Abdullah Salih’in izleri siliniyor.

HAKSÖZ-HABER

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi orduyu ve savunma bakanlığını yeniden yapılandırma kararlarıyla eski devlet başkanı Ali Abdullah Salih’in izlerini silmeye çalışıyor.

Hadi’nin aldığı karlardan biri halen Ali Abdullah Salih’in büyük oğlu Ahmed’in kontrolünde bulunan elit Cumhuriyet Muhafızları birliğini dağıtmak oldu.

Bilindiği üzere Hadi, ABD ve Körfez ülkelerinin aracılığıyla gerçekleşen bir uzlaşma ile bir yıllık mücadelenin ardından geri çekilmeyi kabul eden Ali Abdullah Salih’in yerine Şubat ayında cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmuştu.

Şubat ayında gerçekleşen değişimden bu yana ordunun yeniden yapılandırılması Yemen halkının öncelikle beklediği konu. Halen Yemen’de olduğu bilinen Salih’in dolaylı yollarla da olsa orduyu kontrol ettiği düşünülüyor.

Geçtiğimiz Cuma günü orduda temizlik yapılmasına yönelik gerçekleşen geniş kitlesel gösterilerin adından Pazartesi günü Milli Diyalog adı altında oluşturulan bir komite Cumhurbaşkanından ordu saflarındaki dağınıklığı gidermesi talebinde bulunmuştu.

Hadi’nin aldığı son kararlarla General Ali Muhsin’in komuta ettiği Birinci Zırhlı Birlik dağıtıldı. Ali Muhsin, Ali Abdullah Salih’e karşı muhaliflere destek vererek Salih’in zayıflamasına yol açan süreci hızlandırmıştı. Alınan kararla General Ali Muhsin’in bakanlığa bağlandığı öğrenildi.

Merkezi Güvenlik Güçleri’nin başında bulunan Salih’in yeğeni Yahya Salih de görevinden alınanlar arasında. Ayrıca eski devlet başkanının kardeşi Muhammed de 7 komutan ile birlikte ordudan uzaklaştırıldılar. 

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim