1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemen Ordusu El Kaide’nin Kalesine Girdi
Yemen Ordusu El Kaide’nin Kalesine Girdi

Yemen Ordusu El Kaide’nin Kalesine Girdi

ABD destekli Yemen ordusu, El Kaide yanlılarının kontrolündeki Caar bölgesinin denetimini ele geçirdikten sonra, örgütün kalesi olarak bilinen Zencibar şehrine girdi.

A+A-

El Kaide’ye yönelik geniş çaplı operasyonlarına devam eden ABD destekli Yemen ordusu, El Kaide yanlılarının kontrolündeki Caar bölgesinin denetimini ele geçirdikten sonra, örgütün kalesi olarak bilinen Zencibar şehrine girdi.

Yemen ordusundan bir yetkili AFP’ye yaptığı açıklamada, ordu birliklerinin Mayıs 2011’den itibaren El Kaide’nin denetiminde olan Zencibar kentine ulaştığını söyledi. Askerlerin şehirde direnişle karşılaştığını ve şehrin bazı kesimlerinde çatışmaların halen devam ettiğini belirten yetkili, bununla birlikte birkaç saat içinde bölgenin tamamında kontrolü sağlamış olacaklarını ifade etti. Çatışmalar sırasında 5 askerin mayın patlaması sonucu yaralandığı, 6 El Kaide yanlısının da öldürüldüğü belirtildi.

Zencibar yakınındaki Caar kenti de dün 24 kişinin öldüğü şiddetli çatışmaların ardından Yemen ordusunun denetimine geçmişti. Zencibar ile Caar’da hakimiyetin sağlanması, Yemen ordusunun El Kaide ile savaşında en önemli zaferi olarak görülüyor. Söz konusu bölgeler, Yemen’de geçen yıl yaşanan siyasi kriz sırasında El Kaide’ye bağlı Ensaru’ş-Şeria adlı grubun denetimine girmişti. 

HABERE YORUM KAT