1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemen Diktatörü de Geri Adım Attı
Yemen Diktatörü de Geri Adım Attı

Yemen Diktatörü de Geri Adım Attı

Yemen'de 30 yılı aşkın süredir iktidarda olan Ali Abdullah Salih, cumhurbaşkanlığı görev süresini daha fazla uzatmayacağını, iktidarı da oğluna bırakmayacağını söyledi.

02 Şubat 2011 Çarşamba 13:04A+A-

Parlamentonun iki kanadının ortak oturumuna hitap eden Salih, görevi oğluna devretmeyi planlamadığını belirtti.

Tunus ve Mısır'daki siyasi değişim talepleri, Yemen'de de siyasi değişim baskısını artırmıştı.

Cumhurbaşkanının yedi yıl süreyle görev yaptığı Yemen'de bir sonraki seçimin 2013 Eylül ayında yapılması öngörülüyor.

Salih "Uzatma yok, veraset yok, süreyi tekrar başlatmak yok" diye konuştu.

Tunus'ta başlayan kemikleşmiş yönetimlere başkaldırı hareketi geçtiğimiz haftalarda Yemen'de de etkili olmaya başlamıştı. Salih iki hafta önce bir siyasi reform paketi açıklamıştı. Ancak binlerce kişi bu adımları yetersiz bularak eylemlerini sürdürdü.

Geçen haftaki gösterilere 15 binden fazla kişinin katıldığı belirtiliyor.

"Eylemleri durdurun"

Muhalefet yarın da 'Öfke Günü' adı altında tüm kentlerde eylem düzenlenmesi kararı almıştı. Ancak Cumhurbaşkanı muhalefetten düzenlemeyi öngördüğü protesto, miting ve oturma eylemlerini askıya almasını istedi.

Geçen yıldan bu yana El Kaide faaliyetlerinin yeni odağı olarak gösterilen Yemen, aynı zamanda kuzeydeki Şii isyancılarla mücadele ediyor.

Kişi başına düşen gelir açısından dünya listesinin alt sıralarında yer alan Yemen'de halkın üçte biri kronik açlık çekiyor, nüfusun yüzde 40'ının geliri günde 2 dolar olarak belirlenen yoksulluk seviyesinin altında.

Batı'ya yakın bir isim olarak görülen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih 1978'de Kuzey Yemen'in lideri oldu. Kuzey ve Güney'in birleştiği 1990'dan beri de ülkeyi yönetiyor.

Parlamento bir süredir, Salih'in yeniden aday olmasının önündeki engelleri kaldırmaya çalışıyordu. Protestocuların en öfkeli olduğu siyasi gelişmenin bu olduğuna dikkat çekiliyor.

(BBC)

HABERE YORUM KAT