1. HABERLER

  2. HABER

  3. YAŞzedeler Görevlerine Başlıyor!
YAŞzedeler Görevlerine Başlıyor!

YAŞzedeler Görevlerine Başlıyor!

Yüksek Askeri Şûra kararlarıyla disiplinsizlik gerekçe gösterilerek hukuksuz bir şekilde silahlı kuvvetlerdeki görevlerinden atılan personele haklarının iadesi devam ediyor.

28 Ağustos 2011 Pazar 05:22A+A-

12 Eylül Referandumunda kabul edilerek yürürlüğe giren 6191 sayılı kanun Silahlı Kuvvetlerdeki görevlerinden yargı kararı olmaksızın ihraç edilen personelin iade-i itibarına hak tanıdı. 22 Mart’ta Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren kanun, hakların iadesini 6 ay içerisinde tanınmasını öngörüyor. 22 Eylül’de sona erecek olan hak iadesi bayram öncesinde iade edilerek mağdurlara bayram müjdesi verildi. Devlet Personel Başkanlığı (DPT) sitesinden yapılan duyuruya göre hakları iade edilen personelin görev yerleri belli oldu. Görev yerleri belli olmayan personelin ise en kısa zamanda belli olacağı belirtildi.

Konuyla ilgili olarak Akit’in sorularını cevaplayan Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Bursa Şube Başkanı Arif Çelenk atanan personelin üniversiteler, bakanlıkların ilgili birimleri gibi özel bütçeli olmayan kamu kuruluşlarına atandığını dile getirdi. Kamu kuruluşu olarak daha önceden belediyelere girmiş olan personelin haklarının aynen devam ettiğini söyleyen Çelenk, bin civarında kişinin haklarının iade edildiğini tahmin ettiğini söyledi. Kendi durumundan örnek veren Çelenk, “Benim devre arkadaşlarım dört yıl önce emekli oldular. Benim durumumda olan arkadaşların ataması yapılmadı. Ama emekliliğine bir yıl kalmış arkadaşların atamaları yapılarak bir Kıdemli Albayın sosyal hakları ne ise o haklara sahip olacak ve kalan hizmet sürelerini atandıkları yerde tamamlayacaklar” diye konuştu. Bazı Askerlik Şube Başkanlıklarında eşi başörtülü fotoğraf verdiği için kimlik kartlarında problem çıkarılmaya çalışıldığını ancak bakanlığın devreye girmesiyle sorun olmadan çözüldüğünü dile getiren Çelenk, “Bazı şubeler kişisel yorum yaptılar ama aklıselim galip geldi” dedi.

Yaşanan kötü günlerin geride kaldığını söyleyen Çelenk, artık geleceğe umutla baktıklarını söyledi. Çelenk, “Bu süreçte bizlere her türlü desteği veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Ömer Çelik ve her isteğimizi kabul eden Devlet Personel Başkanı Metin Tekinaslan’a teşekkürü borç biliriz” dedi.

Disiplin Mahkemesi Başkanı iken disiplinsizlikten atılan Öğretmen Kıdemli Binbaşı Mehmet İnkaya görevine iade edilen personelden bir tanesi. Bursa Teknik Üniversitesine Araştırmacı olarak atanan Mehmet İnkaya istediği yere atanmanın sevincini yaşıyor. Subay kimlik kartını alan, sosyal haklarına kavuşan İnkaya maaş konusunda herhangi bir gelişmenin henüz yaşanmadığını belirtti. Öğretmenlik hayatına devam ettiğini, dershane sahibi olduğunu söyleyen İnkaya, “Devletime hiç küsmedik. Vicdanen rahatsız olmak istemiyorum, atandığım yerde emekli olana kadar çalışacağım” dedi. Hukuk devletinin yavaş yavaş hayata geçmeye başladığını anlatan İnkaya, “Sivil anayasa ile TSK ve diğer kurumlar da hukuk devleti içerisinde hareket etmek zorunda kalacaktır” dedi. (Yeni Akit) 

HABERE YORUM KAT