1. HABERLER

  2. HABER

  3. YAŞ'ta Cuntacılar İçin Formül KHK
YAŞta Cuntacılar İçin Formül KHK

YAŞ'ta Cuntacılar İçin Formül KHK

Kritik YAŞ toplantısında Hükümet'in Kanun Hükmünde Kararname çıkararak cuntacı komutanları emekli etmesi bekleniyor.

02 Ağustos 2011 Salı 09:59A+A-

3 gün sürmesi planlanan kritik Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında yeni bir formül üzerinde duruluyor. YAŞ toplantılarında en önemli gündem darbe yapmakla suçlanan sanık ve tutuklu komutanların durumu. Bunlardan Balyoz sanığı 14 general ve amiralin zaten tutuklu oldukları için TSK'nın personel kanunu gereği terfi alamayacağı ve emekliye sevkedileceği konuşuluyor.

Bunun için ise bir kanun değişikliği gerekiyor. Samanyoluhaber'in haberine göre, formül hazır. Hükümet'in Kanun Hükmünde Kararname çıkararak cuntacı komutanları emekli etmesi bekleniyor.

Askeri Şura'da emekli edilmesi beklenen Balyoz tutuklusu komutanlar şunlar.

Karacılardan; Korgeneraller Nejat Bek, Mustafa Korkut Özarslan. Tümgeneraller; Salim Erkel Bektaş, Ahmet Yavuz, Abdullah Dalay, İhsan Balabanlı ve Tuğgeneral Kasım Erdem.

Havacılardan; Korgeneraller Korcan Pulatsü ve Ziya Güler ile Tümgeneral Beyazıt Karataş.

Denizcilerden ise Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu. Tümamiral Haydar Mücahit Şişlioğlu ve Tuğamiral Ahmet Türkmen.

Emekliye sevkedilmesi düşünülen bir diğer isim iseİrticaile Mücadele Eylem planın altında ıslak imzası bulunan ve Balyoz sanığı Albay Dursun Çiçek. Son günlerde önemli itiraflarda bulunan ve meslekte 31 yılını dolduran Çiçek'in de bu Şura'da emekli ettirilmesi bekleniyor.

Darbeci bu komutanların emekliye sevkedilmeleri için üzerinde durulan bir başka formül ise TSK'nın personel kanununa dayanıyor.

Hükümet'in şu an cezaevinde tutuklu oldukları için görev süreleri uzatılamayacak olan bu komutanları 50. maddeye dayanarak re'sen yani zorunlu emekli edebileceği de başka bir ihtimal. Bu madde aslında tanıdık. 28 Şubat sürecinde bin 500'e yakın subay ve astsubay irticai faaliyetlerde bulundukları ve disiplinsizlik gerekçesiyle bu maddeye dayanılarak ordudan uzaklaştırılmışlardı.

Balyozcu 14 komutan emekliye sevkedilirse şu an tutuklu bulundukları Hasdal Askeri Cezaevi'den Silivri Cezaevi'ne nakledilecekler.


 

HABERE YORUM KAT