1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yaslı Aileye TEDAŞ Ayıbı
Yaslı Aileye TEDAŞ Ayıbı

Yaslı Aileye TEDAŞ Ayıbı

Erzurum’da nakil hattındaki arızayı gidermek için baraj göletine açılan beş arkadaşıyla birlikte boğulan TEDAŞ işçisi Feridun Öztürk’ün evinin elektriği borcu nedeniyle kesildi.

A+A-

Erzurum’un Aşkale İlçesi’ndeki baraj göletinin içinden geçen enerji nakil hattındaki arızayı onarmaya giderken, bindikleri deniz bisikletinin alabora olması sonucu boğularak ölen beş TEDAŞ işçisinden Feridun Öztürk’ün evinin elektriği, 34 liralık borcu nedeniyle kesildi.

Kayınpederi ve üç çocuğuyla birlikte yaşayan Öztürk’ün eşi Perihan Öztürk, “TEDAŞ, hayatımızı kararttı. Eşimin ölümüne neden olduğu yetmiyormuş gibi, bir de bizi karanlıkta bıraktı. Beni ikinci kez öldürdüler” dedi.

Cenaze evine bu yapılır mı

Eşinin acısını bütün tazeliği ile yaşayan Perihan Öztürk’ün evine, 20 nisanda kimsenin olmadığı bir sırada Erzurum’dan gelen TEDAŞ görevlisi, 33 lira 92 kuruş borcu olduğu gerekçesiyle elektriği kesip sayacı mühürledi. Elektriğin kesildiğini akşam fark ettiğini söyleyen Perihan Öztürk şunları anlattı: “Işıklar yanmayınca üst katta oturan ev sahibinin yanına gittim. Onlarda elektrik vardı. Ne olduğunu anlamaya çalışırken, ev sahibimizin oğlu TEDAŞ’tan gelen bir kişinin faturayı ödemediğimiz için elektriğimizi mühürlediğini söyledi. Elektrik faturası ev sahibinin adına kayıtlı. Son ödeme tarihi 17 nisandı. Acımız çok taze olduğu için faturayı ödemek aklımıza gelmedi. Cuma akşamı, mesai bittiği için faturayı yatıramadık. Araya cumartesi ve pazar girdi. Pazartesi de 23 Nisan tatili. Cumartesi günü evimin elektriğinin kesildiğini duyan komşulardan biri gelip mührü kırmış, cereyan vermiş. Biz de bir gece mum ışığında kaldıktan sonra kaçak olarak kullanmaya başladık. Eşim, işinden dolayı gölette göz göre göre öldü. TEDAŞ’ın yaptığı beni ikinci kez öldürdü. TEDAŞ’ta çalışmasa bile bu evde bir cenaze var. Nasıl keserler?”

Sabaha kadar ağladım

Acı üstüne acı yaşadığını belirten 83 yaşındaki baba Hanifi Öztürk de “Eve geldiğimde gelinim ve torunlarım ağlıyordu. ‘Ne oldu’ diye sorduğumda gelinim elektriğin kesildiğini söyledi. Bu kadar insafsız olunmaz. Mum ışığında geçirdiğim o gece yatağımda sabaha kadar ağladım. Evladımın acısı yüreğimde kat kat artmıştı” diye konuştu.

Kaymakam doğruladı

Olayı doğrulayan Aşkale Kaymakamı Asalet Karabulut, “Bir iki saat elektriği kesmişler, açtırdık. Sonuçta borcu ödenmemiş, ilden gelen ekip habersiz bir şekilde elektriği kesmiş, sonra da bizim arkadaşlar hemen müdahale edip elektriği bağladı” dedi.

TEDAŞ İşletme Şefi Yalçın Turdağ ise elektrik aboneliğinin Erol Dumanlı ismine kayıtlı olduğunu, borcundan dolayı yanlışlıkla kesinti yapıldığını belirtti.

TARAF 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum