1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Yasin Börü’nün Annesi: Selahattin Demirtaş’ın Yargılanmasını İstiyorum
Yasin Börü’nün Annesi: Selahattin Demirtaş’ın Yargılanmasını İstiyorum

Yasin Börü’nün Annesi: Selahattin Demirtaş’ın Yargılanmasını İstiyorum

HDP Merkez Yürütme Kurulu’nun çağrısı üzerine, 6-7 Ekim 2014’te Ayn el-Arab’da yaşananlar bahane edilerek düzenlenen gösterilerde katledilen Yasin Börü’nün anne ve babası, çocuklarının katledildiği günü unutamıyor.

A+A-

Diyarbakır’da 6-7 Ekim 2014’te, Kurban Bayramı’nda ihtiyaç sahiplerine et dağıtırken arkadaşları Hasan Gökguz, Hüseyin Dakak ve Riyat Güneş ile vahşice katledilen Yasin Börü’nün anne ve babası, 2 yıl önce kaybettikleri evlatlarının acısını ilk günkü gibi yaşıyor.

“Sakallı ve Örtülü Herkesi Hedef Aldılar”

AA’da yer alan habere göre, Anne Hatice Börü, 6-7 Ekim’de sakallı ve örtülü herkesin hedef alındığını belirterek, “Biz o canavarları desteklemedik, onları beslemedik. Onların davası Kürtlük davası değildi. Yasin ve arkadaşları müslümandı ve İslâm’ın gereği olan kurban etini dağıtmak üzere yola çıktılar, şehid oldular.” dedi.

“O Gitti Diye Biz Onu Unutmadık”

“Yasin çalışıyordu. Geleceği parlaktı, önce doktor olmak istiyordu, daha sonra fikrini değiştirdi, bilgisayar mühendisi olmak istediğini söyledi. Eğer yaşasaydı belki o da istediği üniversiteyi kazanmış olacaktı.” ifadelerini kullanan anne Börü, şöyle konuştu:

“O gitti diye biz onu unutmadık. Oğlumun hayalini evimde yaşatıyorum. Geride kalan iki çocuğuma sürekli Yasin’i anlatıyorum. Kitaplarını gösteriyorum ‘bakın, bu Yasin ağabeyinizindir’ diyorum. Yemek yaptığımda, ‘bunu severdi’, ‘bunu sevmiyordu’ diyorum. Sanki bir yere gitmiş tekrar dönecek gibi içimizde yaşatmaya çalışıyorum.”

“Bu Vahşeti Yapan PKK Yandaşlarıydı”

Yasin Börü davasında sanık avukatlarının Gülen örgütünü gerekçe göstererek davayı kendi lehlerine çevirmeye çalıştıklarını söyleyen anne Börü, “Sokağa çağıran HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’tı. Bu vahşeti yapan PKK yandaşlarıydı. Demirtaş’ın ve diğerlerinin de yargılanmasını istiyorum.” dedi.

“Yasin’in Davası Unutulmayacak”

Baba Fikri Börü ise 6-7 Ekim’de yaşananların sık sık gündeme gelmesi gerektiğini belirterek, oğlunun yokluğuna hâlen alışamadığını söyledi.

Baba Börü, 6-7 Ekim olaylarında sokaklarda olup, saldırılarda bulunanların yakalanıp cezaevine konulmasını istediklerini belirterek, “Yasin’in davası 200 yıl da geçse unutulmayacak.” ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum