Yasaya Rağmen Zorbalık

16.02.2011 02:58
Yasaya Rağmen Zorbalık
Başörtüsü ile derslere girmeyi yasaklayan bir kanun maddesi bulunmamasına ve YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın, başörtülülerin serbestçe üniversitelere girmesi yönündeki talimatına rağmen, örtü zulmü sürüyor.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde, YÖK'ün yayınladığı genelgeye rağmen başörtülüler derslere alınmamaya devam ediyor. Yasakçı fakülte yönetiminin tavrı nedeniyle birinci sınıf öğrencisi Ü.Ö., başörtülü olduğu gerekçesiyle sene başından beri derslere alınmadı. Dün fakülte önünde çeşitli sivil toplum kuruluşu üyeleri genç kıza destek vermek için bir araya geldi. Fakülteye girmek isteyen genç kıza özel güvenlik görevlileri başörtülü öğrencileri almadıklarını söyleyerek, "Biz bize verilen görevi yerine getiriyoruz" dedi. Genç kızın fakülteye alınmaması ile ilgili tutanak tutuldu.

Uygulamaya tepki gösteren sivil toplum örgütleri temsilcileri, özel güvenlik görevlilerinin sadece kimlik kontrolü görevi olduğunu dile getirerek öğrenciyi fakülteye almamanın suç olduğunu dile getirdiler. Ü.Ö.'nün avukatı İsmail Aydos, "Evladımız herkes gibi eğitim hakkını kullanmak istiyor. İnancı gereği örtünerek derse girmek istiyor. Bundan daha tabi ne olabilir" dedi. Aydos, üniversite yetkililerine hitaben; "Ne yazık ki ekmeğiyle büyüdükleri millete husumet göstermektedirler. Buradan hepsini kınıyorum" diye konuştu.

SÜLEYMAN KARTAL / YENİ AKİT

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim