1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yaşar Büyükanıt CD'sindeki Gizlilik Kararı Kalktı
Yaşar Büyükanıt CDsindeki Gizlilik Kararı Kalktı

Yaşar Büyükanıt CD'sindeki Gizlilik Kararı Kalktı

CD'de Büyükanıt, eşi, kızı ve yakınları hakkında çeşitli iddialar yer alıyor.

A+A-

TRT’nin verdiği habere göre Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’la ilgili olduğu ve emekli Org. Hurşit Tolon’un evinde ele geçirildiği ileri sürülen CD’den Büyükanıt’ın eşi ile kızları hakkında çeşitli iddialar çıktı. Büyükanıt ile eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar arasındaki tazminat davasında CD üzerine konulan gizlilik kararı kaldırıldı.

HaberTürk Gazetesi'nin içeriğini yayınladığı sır CD’de, şu dosya başlıkları bulunuyor: “Belgeler, Cinayet, Dostları, İlaçlar, Sağırlık, Gökay Şahin, Klas Dekarasyon ve Yaşar’s.”

“Belgeler” isimli dosya klasöründe şirketler ile kooperatif hisseleri ve çeşitli illerdeki tapu kayıtları ortaya çıktı.

“Cinayet” başlıklı klasörün içinde ise Büyükanıt’ın kardeşi Mednan Büyükanıt’ın 1990 yılında eşi Ayşe Büyükanıt tarafından bıçakla öldürmesine ilişkin görülen mahkemenin tutanakları ve resmi belgeler de yer alıyor.

Ayrıca Büyükanıt’ın damadı Ercan Caymaz’ın ortağı olduğu iddia edilen bir şirket hakkında bütün bilgiler sıralanıyor. CD’de şirketin 2003’te 3.41 trilyon, 2004’te 4.75 trilyonluk satış yaptığı bilgisi ve ortaklar hakkında ayrıntılı bilgiler yer alıyor:

CD’de Büyükanıt’ın eşi Bilge Filiz Büyükanıt’ın yakın çevresi isim isim sıralanıyor. Arkadaşlarından Ayşenur Y.’nin kayınbiraderinin 26 gün hapis cezası aldığına kadar ayrıntılı bilgi veriliyor.

Sağlar’ın Avukatları: Raporda Eksik Dosyalar Var

FİKRİ Sağlar’ın avukatlarına göre, CD’de olmasına rağmen, mahkemeye sunulan raporda bulunmayan bölümler ise şöyle sıralandı:

*Kooperatif dosyası ve klasörü.
*Cinayet isimli klasör.
*Klas Dekorasyon başlıklı dosyada, Yaşar Büyükanıt’ın damadı Ercan Caymaz ile ilgili yolsuzluk yapıldığına ilişkin bilgilere ve gazete alıntısına yer verilmiştir.
*OYAK’tan Gelen dosya hakkında bilgi verilmemiştir.
*PKK operasyonu ile ilgili 1990 yılına ait gizli içerikli belge ve dosyalar.

  

HABERE YORUM KAT