1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yasaların İptali ve Af Konusunda Anlaşıldı
Yasaların İptali ve Af Konusunda Anlaşıldı

Yasaların İptali ve Af Konusunda Anlaşıldı

Ukrayna'da Kiev'de gösteriler ve krize çözüm arayışı sürüyor.

A+A-

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile muhalefet liderleri Arseny Yatsenyuk (Batkivşçina), Vitali Kliçko (UDAR) ve Oleg Tyagnibok'un dört saatten fazla süren görüşmelerinin sonunda parlamentoda düzenlenecek olağanüstü oturumda 16 Ocak'ta kabul edilen yasaların iptali ve olaylarda tutuklananlar için af ilanı konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Toplantı sonrası bir açıklama yapan Adalet Bakanı Yelena Lukaş, muhalefet liderlerine, radikal eylemlere destek ile binaların ve yolların işgal edilmesinin kabul edilemez olduğunun bir kez daha aktarıldığını söyledi.

"AF, ANCAK BÜTÜN BİNALAR BOŞALTILIRSA SÖZ KONDU OLUR"

Lukaş, tutuklular için çıkartılması öngörülen affın ancak işgal edilen tüm yolların ve binaların boşaltılması halinde geçerli olacağını kaydetti.

Muhalefetin 16 Ocak'ta kabul edilen yasaların iptal edilmesi talebine de değinen Adalet Bakanı Lukaş, üzerinde bir değişiklik öngörülmeyen yasaların aynen kabul edileceğini, geçerliliğini kaybedecek yasaların ise tüm tarafların katılımıyla Avrupa standartlarında yeniden hazırlanacağını söyledi.

Anayasanın 2004 yılındaki haline geri dönülmesi konusu hakkında açıklamalarda da bulunan Lukaş, tarafların anayasal reformlar üzerinde ortak çalışma yapması ve bu süreçte Avrupalı enstitülerle temasta bulunulması konusunda anlaştığını ifade etti.

Lukaş, bugünkü toplantıda Arseny Yatsenyuk'un başbakanlığı kabul edip etmeyeceği sorusunun da gündeme geldiğini, kendisinin teklifi reddettiğini bildirdi.

TRT Haber

HABERE YORUM KAT