1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yasaksever Vali Yardımcısı: Genelge Rutin!
Yasaksever Vali Yardımcısı: Genelge Rutin!

Yasaksever Vali Yardımcısı: Genelge Rutin!

Kamuda kıyafet yasağına ilişkin genelgeyi İzmir'de Ege Ordu Komutanlığı'nın da aralarında bulunduğu kurumlara gönderen valilikten 'rutin' savunma geldi. Vali Yardımcısı Ardahan Totuk, 28 Şubat'ı hatırlatan uygulama için 'Onları sürekli yazarız' dedi.

A+A-

Haber: Yasemin Asan / Yeni Şafak

Memur-Sen'in kamuda kıyafet serbestliği için başlattığı kampanya üzerine İzmir Valiliği'nin başörtüsü yasağına ilişkin tüm kamu kurumlarına genelge göndermesi tepki çekti. 12 Eylül döneminde yürürlüğe giren 'Çalışan Personelin Kılık Kıyafet Yönetmeliği'ne atıfta bulunulan genelge, diğer kamu kurumlarının yanında Ege Ordusu ve Garnizon Komutanlığı'na da gönderildi. Genelgenin altında imzası olan Vali Yardımcısı Ardahan Totuk, uygulamanın rutin olduğunu öne sürdü.

SÜREKLİ YAZARIZ

İzmir Vali Yardımcısı Ardahan Totuk, genelge konusunda kendisini savunarak, 'O genel olarak bizim sürekli yazdığımız yazılar. Öyle hedef göstererek yayınlanmadı. Biz onları düzenli olarak yazarız. Bilgi için yayınlandı. Cumhuriyet Başsavcılığı'na, Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığı, tüm üniversite rektörlükleri, mülkiye müfettişlerine gönderildi. Onlar söylenmiyor. Sadece bir tanesi söylendi. Ege Garnizon Komutanlığı'na gönderildiği söyleniyor. Bunun amacı kılık kıyafet konusuna memurların uymasıdır' diye konuştu.

VALİ YOKKEN GÖNDERDİ

AK Parti İzmir Milletvekili Rifat Sait, görüştüğü İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç'ın genelgeyi kendisi yurt dışındayken vali vekilinin yayınladığını, var olan ama gereksiz olduğunu söylediğini belirtti. Sait, Vali Kıraç'ın ayrıca bazı sivil toplum kuruluşlarından gelen baskı üzerine vali yardımcısının böyle bir genelge yayınladığı yönünde kendisine bilgi verdiğini de dile getirdi.

Yasak koymadık

İzmir Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada 'Serbestliğin geniş bir yaşam alanı bulduğu günümüz Türkiye'sinde Valiliğimizce insanın özel yaşamına, giyim ve kuşamına dair herhangi bir düzenleme, sınırlama ya da yasaklamanın getirilmesi söz konusu olamaz. Söz konusu genelge ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurların kılık ve kıyafetlerine ilişkin herhangi bir yeni düzenleme, sınırlama ya da yasaklama getirilmemiştir. Dağıtımda ise tüm genelgelerdeki dağıtım prosedürü uygulanmıştır' denildi.

Başörtü barışı genelgesi yayınlansın

Başörtülü olarak girdiği duruşması ertelenen Avukat Zübeyde Kamalak, İzmir'de yaşanan genelge skandalı ve başörtüsü yasağı konusunda 'Valiliğin öyle bir genelge yayınlamaya hakkı yok. Türkiye'de kanunlarla yasaklanmamışsa hiçbir şey yasak değildir. Başörtü yasağına yönelik hiçbir düzenleme yoktur. Sadece keyfiyet vardır. Vali yardımcısının yaptığı işgüzarlıktır. Tek tük çıkan sesleri birilerinin susturması, yapılanın yanlış olduğunu gösterilmesi gerekiyor. Bir genelge ile savaşa girildi. Şimdi de bir genelge yayınlansın başörtü barışı genelgesi yayınlansın' dedi.

Tutanak tutmaya başladılar

Memur-Sen İzmir İl Başkanı Abdurrahim Şenocak, 'Bayram değil seyran değil neden bu genelge gönderildi? Yaz uygulaması olur gönderilir, yılbaşı olur gönderilir. Tam da bizim eylem yaptığımız dönemde yayınlanması bizim eylememizi kırmaya yönelik bir hareket' dedi. Genelgenin Ege Ordu Komutanlığı'na gönderilmesinin de 28 Şubat'taki davranışları hatırlattığını vurgulayan Şenocak, '28 Şubat'ta da bu genelge vardı. O zaman çok sert uygulanmıştı' dedi. Memurların halen kurumlarına sivil kıyafetlerle gittiğini söyleyen Şenocak, 'Bazı yerlerde bu yazıya istinaden baskılar oluştu. Tutanaklar tutulmaya başlanmış. Ama memurlara her türlü hukuki desteği vereceğiz' dedi.

HABERE YORUM KAT