1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Yasakçılığın Bu Kadarına da Yuh Artık!
Yasakçılığın Bu Kadarına da Yuh Artık!

Yasakçılığın Bu Kadarına da Yuh Artık!

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde bir öğrenciye, okul dışında düzenlenen konferansa başörtülü katıldığı gerekçesiyle uzaklaştırma cezası verildi.

05 Mart 2011 Cumartesi 12:21A+A-

İddiaya göre KTÜ (Karadeniz Teknik Üniversitesi) Trabzon Meslek Yüksekokulu Tekstil Teknoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Nazmiye Aydın, Nisan 2010'da girişimcilik dersini, Akçaabat Belediyesi Konferans Salonu'nda düzenlenen 'Verimlilik' konferansına katılarak yaptı. İkinci sınıf öğrencisi Safiye Öksüz, konferansa başörtülü olarak katıldı. Aydın, Safiye'den diğer öğrenciler aracılığı ile başını açmasını istedi. Genç kızın başını açmaması üzerine de yoklama listesindeki imzasının üzerini karaladı ve 'yok' yazdı. Karaladığı imzanın altına da "Ders kapsamında gidilen konferansa türbanlı katıldı" şeklinde not düştü.

Derse katıldığı halde yok yazılan Öksüz, olaydan yaklaşık 1,5 ay sonra yapılan final sınavına devamsızlıktan kaldığı gerekçesiyle alınmadı. Sınav sonrası hocasının yanına giden öğrenci, derse geldiği halde yok yazıldığını ve hakkını adli mercilerde arayacağını söyledi.

Öğretim görevlisi Aydın, öğrencisini, konferansa başörtülü katıldığı, tehdit ve hakarette bulunduğu iddiasıyla disipline verdi. Disiplin Kurulu da Safiye'ye 1 ay okuldan uzaklaştırma cezası verdi.

Öksüz, bu kararın iptali için Trabzon İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Safiye Öksüz, hocasının imzasının üzerini karalayarak 'resmi evrakta tahrifat yaptığı' iddiası ile savcılığa suç duyurusunda bulundu. Rektörlük ise soruşturmaya gerek olmadığına karar verdi.


Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde öğretim görevlisi Nazmiye Aydın, konferansa başörtülü katılan öğrencisi Safiye Öksüz'ün imzasını karalayarak, yok saydı.

(Kaynak: Hasan Demir / Zaman) 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum