1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Yaşadıkları İşkence Dolu Günleri Unutamıyorlar
Yaşadıkları İşkence Dolu Günleri Unutamıyorlar

Yaşadıkları İşkence Dolu Günleri Unutamıyorlar

Suriye'nin farklı bölgelerinde rejim güçleri tarafından cezaevlerine konulan birçok Suriyeli, uzun süre gördükleri işkenceler yüzünden uzuv kaybı ve psikolojik sorunlarla boğuşmak zorunda kaldı.

A+A-

Ülkelerindeki Esed rejimin gerçekleştirdiği zulümlerle hayatları altüst olan Suriyeliler, haksız yere rejim güçleri tarafından konuldukları cezaevlerinden acıları katlanarak çıktı.

Suriye'de evlerinde, iş yerlerinde ve araçlarıyla seyir halindeyken rejim güçleri tarafından tutuklanan sivil halk, uzun süre cezaevlerinde işkenceye maruz kalıyor.

Üç çocuk babası 41 yaşındaki Muhammed Abdullah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşadığına hala inanamadığını söyledi.

Suriye’de kalmayı tercih ettiğini belirten Abdullah, "Rejim askerleri tarafından aracımla seyir halindeyken durduruldum. Beni alıp bilinmez bir yere götürdüler. İşte ondan sonra hayatımın en acı günlerini yaşadım" diye konuştu.

Hama'da tutuklandığını ve çeşitli işkenceler gördüğünü anlatan Abdullah, şunları dile getirdi:

"Tam 2 yıl boyunca aynı elbiseyi giydim. Banyo 2 ayda bir oluyordu. 7 kişilik koğuşlarda kaldık. Zaman zaman hücreye götürülerek saatlerce ayakta bekledik. Tutuklandığımda cep telefonum yanımdaydı, askerler kendilerinin aleyhine eski paylaşımları görünce sağ baş parmağımı demir çubuklarla vurarak ezdi. O şekilde bir hafta kaldım ve parmağım da kokma olduğu için uyuşturulmadan kesildi. Tutuklu bulunduğum yerde hemen her gün bir kişi işkenceler yüzünden ölüyordu. Beni çırılçıplak soyarak sandalyeye oturtup elektrik verdiler. Günlerce süren bu işkence yüzünden sol ayağımda his kaybı yaşadım. Bacağım adeta kurudu ve şu an bastonla yürümek zorundayım."

Kuru ve küflü ekmek yiyerek ve kirli su içerek hayatta kaldığını aktaran Abdullah, şöyle devam etti:

"2,5 yıl sonunda mahkemeye çıkarıldım. Hakkımda 27 suçtan idam cezası verildi. Cezayı paraya çevirerek 25 bin dolar karşılığında serbest bırakıldım. Çıktığım gün hiçbir şey hatırlamıyordum. Ailem beni aldığında tanınmaz haldeydim. Cezaevinden çıkar çıkmaz Türkiye'ye kaçtık çünkü rejim askerlerinin beni tekrar tutuklamak için evimde beklediklerini öğrendim. Reyhanlı'da bir yıldır yaşıyoruz. Hala içimde korku ve endişe var. Türkiye'de bir evladım oldu. Allah o günleri kimseye yaşatmasın."

"Cezaevinde tecavüze uğradım"

28 yaşındaki Suriyeli Meryem Kilef de bir ay kaldığı cezaevinden esir takasıyla kurtulduğunu anlattı.

Rejim güçlerinin 2 yıl önce evlerine yaptığı baskın sonucu tutuklandığını ifade eden Kilef, "Bir ay boyunca aç bırakıldık, tecavüze uğradım. Domuz bağıyla saatlerce bağlanarak hücrede bırakıldık. Her gün demir çubuk ve sopalarda dayak yedik" şeklinde konuştu.

AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

2 Yorum