1. HABERLER

  2. HABER

  3. YAŞ Öncesi Koşaner’e Balyoz Mesajı
YAŞ Öncesi Koşaner’e Balyoz Mesajı

YAŞ Öncesi Koşaner’e Balyoz Mesajı

YAŞ öncesi Köşk’te yapılan Gül-Erdoğan-Koşaner zirvesinde, TSK’ya ‘Balyoz sanığı generallerin atanması konusunda direnmeyin’ mesajı verildi, aksi durumda YAŞ kanunu değişebilir.

15 Temmuz 2011 Cuma 09:58A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner, ağustos ayındaki kritik Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı öncesi Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi. Yaklaşık iki saat süren görüşmede terfisi gelen Balyoz sanığı komutanların durumu görüşüldü.

Zirvede, Orgeneral Koşaner’e yasalara direnmemesi ve sanık generaller için yasaların öngördüğü şekilde gereğinin yapılacağı mesajı verildiği belirtildi. Hükümet, askerlerin yasalara direnmesi halinde mart ayında çıkarttığı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çerçevesinde 926 sayılı TSK Personel Kanunu’nda değişikliğe giderek YAŞ kanununu değiştirmeyi masaya yatıracak.

 

Herşeyi askeri bürokrasi belirliyor

Türkiye’de askeri vesayetin sürdürülebilmesine olanak sağlayan en güçlü unsurlardan birisi YAŞ’tır. Hükümetin, Genelkurmay Başkanlığı ya da Kuvvet Komutanlığı’na kimin atanacağı konusunda yetkisi bulunuyor. Ancak, bu makamlardan daha düşük seviyedeki general ve amiral kadrolarına kimlerin getirileceği konusunda kendisinin atadığı üniformalı bürokrasinin insafına bağlı.

 

YAŞ devredışı kalabilir

Askeri kaynaklara göre, YAŞ’ın yasal dayanağı olan 1612 sayılı kanunun YAŞ’ın görevlerine ilişkin 3’üncü maddesi incelendiğinde, general ve amiral terfilerinin, YAŞ’ın asli görevleri arasında olmadığı görülür. General ve amiral terfileri, 926 sayılı TSK Personel Kanununda yapılan atıfla YAŞ’ın görev alanına sokulmuş.

Hükümetin, KHK çıkarabilme yetkisini kullanarak 926 sayılı kanunda yapılan atıfları kaldırması ile YAŞ’ın otomatikman devredışı kalması mümkün.

 

Alternatif atama düzenlemesi

Buna göre, “Yüksek Askeri Şura tarafından yeterlilik notu tesbit edilerek sıralanan albay, general ve amirallerden, Milli Savunma Bakanı’nın seçip teklif ettiği Başbakan’ın tasvip ettiği ve Cumhurbaşkanı’nın onayladıklarının bir üst rütbeye terfi ettirilmesi” esasına geçilmesi, yapılması gereken değişikliğin özünü oluşturabilir.

1-4 ağustos tarihlerinde yapılacak YAŞ toplantısında Balyoz şüphelisi 42 general ve amiralin re’sen emekli edilmesi en doğru adım olacağı dile getiriliyor.

 

Askerlerin oyu düştü

Milli Savunma Bakanlığı görevine getirilen İsmet Yılmaz’ın, ilgili yasalar gereği, 42 generali de açığa alma yetkisi bulunuyor. Yılmaz’ın nasıl bir politika izleyeceği ise merak ediliyor. YAŞ’ta hükümetin Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı’nın birer oy hakkı bulunuyor. Askerlerin ise 14 oy hakkı var, ancak Orgeneral Bilgin Balanlı’nın tutuklanmasının ardından bu sayı 13’e düştü.

 

14 generalin durumu YAŞ’a geliyor

Halen Balyoz tutuklusu olan 42 general ve amiralden 14’nün bu yıl terfi ve temdit (bulunduğu rütbede görev süresinin uzatılması) durumu görüşülecek. O isimler şöyle:

Korgeneral Mustafa Korkut Özarslan, Korgeneral Nejat Bek, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Tuğgeneral Kasım Erdem, Tümamiral Haydar Mücahit Şişlioğlu, Tuğamiral Ahmet Türkmen, Tuğgeneral Ali Aydın, Tümgeneral Salim Erkal Bektaş, Tümgeneral Ahmet Yavuz, Tümgeneral İhsan Balabanlı, Tümgeneral Abdullah Dalay, Korgeneral Korcan Pülatsu, Korgeneral Ziya Güler, Tümgeneral Beyazıt Karataş.

LALE KEMAL / TARAF

HABERE YORUM KAT