1. HABERLER

  2. HABER

  3. YAŞ Kararları Açıklandı
YAŞ Kararları Açıklandı

YAŞ Kararları Açıklandı

İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlediği basın toplantısında Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarını açıkladı.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Genelkurmay Başkanlığına Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanlığına, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanlığına Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Jandarma Genel Komutanlığına Ege Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi getirildi” dedi.

Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlediği basın toplantısında Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarını açıkladı. 

Terfi sırasında bulunan albay, general ve amirallerin bir üst rütbeye yükseltildiğini, general ve amirallerin görev sürelerinin uzatıldığını belirten Kalın, emeklilik işlemleri ile Türk Silahlı Kuvvetlerini (TSK) ilgilendiren diğer konuların da görüşülerek, karara bağlandığını söyledi.

Kalın, YAŞ’ta alınan kararların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak, 30 Ağustos 2015’ten itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdiğini bildirdi.

Bir üst rütbeye yükselen general ve amiraller ile görev süreleri uzatılan general ve amirallerin yeni görevlerinin yüce millete, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve ailelerine hayırlı olmasını dileyen Kalın, büyük bir özveri ve onurla görevini tamamlayarak 30 Ağustos’tan itibaren görevlerinden ayrılacak Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına fedakar ve özverili hizmetlerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Kalın, Türkiye Cumhuriyeti’nin güçlü ve kahraman ordusu TSK’ya görev süresi boyunca büyük hizmetler veren Orgeneral Necdet Özel’e ayrıca teşekkür ederek, bundan sonraki hayatında kendisi ve ailesine başarı ve mutluluklar diledi.

– “Hiçbir gerekçesi yok, normal prosedür işledi”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, şunları kaydetti:

“Alınan kararlar çerçevesinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar Genelkurmay Başkanlığı’na, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak Kara Kuvvetleri Komutanlığına atanmıştır. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Recep Bülent Bostanoğlu’nun görev süresi bir yıl uzatılmıştır. Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Abidin Ünal Hava Kuvvetleri Komutanlığına, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Galip Mendi Jandarma Genel Komutanlığına, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk Yüksek Askeri Şura Üyeliğine, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar 1. Ordu Komutanlığına, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Abdullah Recep Ege Ordusu Komutanlığına, 30 Ağustos 2015’ten geçerli olmak üzere orgeneralliğe terfi ettirilen Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş Üçüncü Ordu Komutanlığına, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral İhsan Uyar Orgeneral rütbesiyle aynı göreve ve Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele Oramiral rütbesine yükseltilerek, aynı göreve atanmışlardır.”

YAŞ’ta alınan diğer kararların Genelkurmay Başkanlığınca açıklanacağını vurgulayan Kalın, atanan kişilerin TSK’ya, millete ve ülkeye hayırlı olmasını diledi.

Bir gazetecinin açıklamanın gecikmeli yapıldığını ve bunun bir gerekçesinin olup olmadığını sorması üzerine Kalın, “Hiçbir gerekçesi yok, normal prosedür işledi. Cumhurbaşkanımız kabullerini yaptı, görüşmelerini tamamladılar, biz de açıklamamızı yaptık” dedi.

YAŞ kararları 2

30 Ağustos 2015’ten geçerli olmak üzere, 32 general ve amiral bir üst rütbeye, 50 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. 34 general ve amiralin görev süresi 1 yıl uzatıldı.

Rütbe bekleme süresini dolduran 33 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos’tan itibaren, 1 general ise yaş haddini doldurduğu için 1 Eylül’den itibaren emekli olacak.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde YAŞ kararlarına ilişkin açıklama yapıldı.

Şura’nın ağustos ayı olağan toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli general, amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükseltilecekler ile general ve amirallerden görev süresi bir yıl uzatılacakların durumları görüşülerek karara bağlandığı bildirildi.

30 Ağustos 2015’ten geçerli olmak üzere, 32 general ve amiral bir üst rütbeye, 50 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi.  34 general ve amiralin görev süresi 1 yıl uzatıldı.

Rütbe bekleme süresini dolduran 33 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos’tan itibaren, 1 general ise yaş haddini doldurduğu için 1 Eylül’den itibaren emekli olacak.

Açıklamada, bir üst rütbeye yükselen general ve amiraller ile görev süreleri 1 yıl uzatılan general ve amirallerin yeni rütbe ve görevlerinin hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulunuldu. Ayrıca, büyük bir özveri ve onurla görev sürelerini tamamlayarak 30 Ağustos-1 Eylül 2015 tarihlerinden itibaren TSK’dan ayrılacak olanlara fedakar ve özverili hizmetlerinden dolayı teşekkür edildi.  

– Bir üst rütbeye yükseltilen general ve amiraller

“Kara Kuvvetleri Komutanlığında orgeneralliğe yükseltilen korgeneraller; İsmail Serdar Savaş, İhsan Uyar,

Korgeneralliğe yükseltilen tümgeneraller, Satı Bahadır Köse, Uğur Tarçın, Metin Gürak, Mustafa Özsoy, İlyan Bozkurt, İsmail Metin Temel,

Tümgeneralliğe yükseltilen tuğgeneraller, Erhan Uzun, Mehmet Göktan, Mehmet Dişli, Mustafa İlter, Kemal Yeni, Hasan Nevzat Taşdeler, Hakan Atınç, Asım Kocaoğlu, Kemal Başak,

Tuğgeneralliğe yükseltilen albaylar, Ali Kalyoncu, İbrahim Lütfi Nuhoğlu, Ekrem Çağlar, Salih Kırhan, Ünsal Coşkun, Ali Rıza Çağlar, Cihat Erdoğan, Adem Boduroğlu, Ahmet Şimşek, Yunus Kotaman, Levent Ergün, Mesut Savaş, Kerim Acar, Mücahit Tamer, Arif Settar Afşar, Alpaslan Çetin, Ersin Yıldırım, Uğur Şahin, Mehmet Nail Yiğit, Murat Yaygın, Yüksel Gönültaş, Kazım Dalkıran, Engin Durak, Murat Soysal, Osman Nadir Saylam, Göksel Sevindik

Deniz Kuvvetleri Komutanlığında oramiralliğe yükseltilen koramiral, Veysel Kösele

Koramiralliğe yükseltilen tümamiral, Adnan Özbal

Tümamiralliğe yükseltilen tuğamiraller, Sinan Azmi Tosun, Mustafa Zeki Uğurlu, Hasan Nihat Doğan, Ahmet Çakır,

Tuğamiralliğe yükseltilen albaylar, Murat Şirzai, Ayhan Bay, Ali Suat Aktürk, Mustafa Sözer, Yalçın Payal, Erdal Ergün, İbrahim Özdem Koçer, Ömer Mesut Ak, Aydın Eken

Hava Kuvvetleri Komutanlığında Korgeneralliğe yükseltilen tümgeneraller, Ziya Cemal Kadıoğlu, Yılmaz Özkaya,

Tümgeneralliğe yükseltilen tuğgeneraller, Suat Murat Semiz, Şaban Umut, Serdar Gülbaş, Ahmet Cural

Tuğgeneralliğe yükseltilen albaylar, Yavuz Çelik, Dursun Pak, Fikri Özgür, Ersin Eser, Rafet Dalkıran, Necip Yılmaz, Murat Yalçınel, Aydın Gündüz, Ersal Ölmez,

Jandarma Genel Komutanlığında korgenaralliğe yükseltilen tümgeneral, Ata Kalkan

Tümgeneralliğe yükseltilen tuğgeneraller, Musa Çitil, Güray Alpar,

Tuğgeneralliğe yükseltilen albaylar, Veli Turan, Tanju Selçuk Yücel, Ahmet Hacıoğlu, Adnan Arslan,

Gülhane Askeri Tıp Akademisinde tuğgeneralliğe yükseltilen albaylar, Fatih Mehmet Mutlu, Mutlu Sağlam,

– Görev süresi uzatılan general ve amiraller

Kara Kuvvetleri Komutanlığında görev süresi 1 yıl uzatılan korgeneraller, Tahir Bekiroğlu ve Yıldırım Güvenç,

Tümgeneraller, Şenol Alparslan, Yavuz Türkgenci, Tayyar Süngü, Erdoğan Akyol, Mete Salt, Ali Doğan İnce,

Tuğgeneraller, Rıza Çağatay Erdoğan, Mehmet Şükrü Eken, Mehmet Topçu, Halil Erkek, Orhan Gündüz, Mehmet Karadayı ,Celalettin Bacanlı, Gürsel Yüz, Necdet Tuna ve Mesut Bedri Usta, 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığında  tuğamiraller, Ömer Faruk Harmancık, Hasan Doğan, Ali Murat Dede, Muhittin Elgin ve Hayrettin İmren’in,

Hava Kuvvetleri Komutanlığındaki tümgeneraller Muhittin Fatih Sert,

Tuğgeneraller, Göksel Kahya, Uğur Buldu ve İhsan Özdamar,

Jandarma Genel Komutanlığında Korgeneral İbrahim Yaşar,

Tümgeneraller, Ali Lapanta, Arif Çetin

Tuğgeneral Hacı İlbaş

Gülhane Askeri Tıp Akademisinde tuğgeneraller Yusuf Peker, Ufuk Demirkılıç ve Sait Bağcı.”

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT