1. HABERLER

  2. HABER

  3. YARSAV’dan Mahkemelere Boykot Çağrısı
YARSAV’dan Mahkemelere Boykot Çağrısı

YARSAV’dan Mahkemelere Boykot Çağrısı

CHP’nin yemin protestosuna destek veren YARSAV, özel yetkili mahkemelere savaş açtı. Konuyla ilgili panel düzenleyen YARSAV, avukatların mahkemeleri boykot etmesi fikrini benimsedi.

A+A-

YARSAV, Ergenekon, Balyoz ve KCK davalarını yürüten mahkemelere savaş açtı. Konuyla ilgili düzenlenen panelde, Özel Yetkili Mahkemelerin boykot edilmesi için avukat görevlendirilmemesi fikri benimsendi. YARSAV’ın 5. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Özel Yetkili Mahkemeler ve Adil Yargılanma Hakkı” konulu panel, Ergenekon, İlhan Cihaner ve Balyoz davalarını eleştirme platformuna dönüştü. CHP milletvekilleri Emine Ülker Tarhan, İlhan Cihaner ve Türkiye Gençlik Birliği’nden bir grubun da izlediği panelde Özel Yetkili Mahkemeler hedefteydi.

Eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun yönettiği panele İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, Ergenekon sanığı İlhan Cihaner’in avukatı Turgut Kazan, Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve Doç. Dr. Devrim Güngör konuşmacı olarak katıldı.

Ses getirici eylemler yapmalıyız

Ümit Kocasakal, özel yetkili mahkemeler için “kaldırılsın demek yetmez, devir yargılama devri. Artık daha kararlı daha cesur adımlar atmak gerekiyor” dedi. Kocasakal, bundan böyle ses getirici bir şeyler yapılması gerektiğini belirterek, “Yürüyüşse yürüyüş, avukat görevlendirmemeyse görevlendirmeme” dedi. YARSAV Başkanı Murat Arslan ise özel yetkili ağır ceza mahkemelerini “mutasyona uğramış DGM” olduğunu savundu. Eminağaoğlu da özel yetkili mahkemelerin polise teslim edildiğini ileri sürdü. Turgut Kazan ise güvenilir olmayan gizli tanık ifadeleri ile dava açıldığını iddia etti.

STAR 

HABERE YORUM KAT