YARSAV’dan ‘Darbeci Baro’ya Destek

01.06.2012 00:53
YARSAV’dan ‘Darbeci Baro’ya Destek
YARSAV’dan yapılan yazılı açıklamada, ifade vermeye gitmeyen İstanbul Barosu Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri hakkında başlatılan soruşturmanın adil yargılanma hakkına müdahale olduğu ileri sürüldü

Darbecilere sahip çıkmasıyla bilinen YARSAV’dan yapılan yazılı açıklamada, ifade vermeye gitmeyen İstanbul Barosu Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri hakkında başlatılan soruşturmanın adil yargılanma hakkına müdahale olduğu ileri sürüldü.

Yargıç ve savcıların örselendiğinin savunulduğu açıklamada, İstanbul Barosu yönetimine yapılanlara bir son verilmesi gerektiğini ifade edildi. Açıklamada, “İstanbul Barosu Başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin yargı görevini yapanı etkileme suçu gerekçesiyle soruşturmaya tabi tutulması, son prangadan da kurtulma hamlesi olarak savunmanın araçsallaştırılması, hukuk devletinin tamamen rafa kaldırılmasının ilanıdır” denildi.

“Balyoz Planı” davasına bakan Özel Yetkili İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nce yapılan suç duyurusu üzerine Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve yönetim kurulu üyeleri hakkında “yargı görevi yapanı etkilemek” suçlamasıyla soruşturma başlatmış ve söz konusu isimleri ifadeye çağırmıştı. Baro Başkanı Kocasakal ise “İfade vermeye gitmeyeceğiz” demişti.

Öte yandan, dün bir açıklama yapan Türkiye Barolar Birliği, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve yönetim kurulu üyeleri hakkında “Balyoz Davası”nda “adil yargılamayı etkileme” suçundan soruşturma açılmasının usûl ve yasaya aykırı olduğunu savunarak, soruşturmanın Avukatlık Kanunu uyarınca ancak Adalet Bakanlığı’nın izniyle mümkün olduğunu belirtti.

Yeni Akit 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim