1. HABERLER

  2. HABER

  3. YARSAVcılar Aile Boyu Militanlık Yapıyormuş
YARSAVcılar Aile Boyu Militanlık Yapıyormuş

YARSAVcılar Aile Boyu Militanlık Yapıyormuş

“Bize hakim değil, militan lazım” diyen CHP’li Emine Ülker Tarhan’ın Yargıtay üyesi eşi Umur Tarhan’ın da, “Bize tasfiyeci değil, yok edeci ekip lazım” dediği ortaya çıktı.

16 Aralık 2011 Cuma 00:13A+A-

Emine Ülker Tarhan’ın yargıdaki militan kadrolaşmayı gözler önüne seren şok ses kaydının ardından, aralarında eşinin de bulunduğu 4 kişiye ait yeni bir ses kaydı internete düştü.

 “Bize HSYK’da YARSAV’ın militanı olacak adam lazım” diyen ve bu sözlerini doğrulayan eski YARSAV Başkanı CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan’a ait yeni ses kayıtları ortaya çıktı.

İnternette yayınlanan yeni ses kaydı, yargı üzerinde oynanan oyunları deşifre ediyor. HSYK seçimleri öncesinde YARSAV listesinden aday olan dönemin Adalet Bakanlığı Adli Sicil Genel Müdürü Orhan Sungur, YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, Yargıtay üyesi ve Emine Ülker Tarhan’ın eşi Mehmet Umur Tarhan ve şu anki YARSAV Başkanı Murat Arslan arasında geçtiği iddia edilen ses kaydında, YARSAV’ın, yargının kilit noktalarına kendi adamlarını yerleştirmeye çalıştığı net şekilde görülüyor.

“YOK EDİCİ BİR EKİPLE ÇALIŞMALIYIZ”

Anayasa değişikliği sonrasında “evet” ya da “hayır” çıkması durumunda YARSAV’ın pozisyon almasını isteyen Umur Tarhan, “Ülkede eli taşın hiç altına girmemiş bir sürü adam var. Bu adamların tasfiye edilmesi lazım. Bu sistemden, bunu net olarak söylüyorum” diyor. Umur Tarhan’ın bu sözleri üzerine ise Orhan Sungur, “Tasfiye edici ekiple çalışmanın hiçbir anlamı yok, yok edici bir ekiple çalışacaksınız. Onun anlamı var” diyerek bu talebi daha da ileri taşıyor. Yok etme işleminden sonrasını ise Sungur şöyle anlatıyor: “Ondan sonra kadronuzu kurarsınız. Elinizde, Ceza İşleri sizde, Personel sizde, Teftiş sizde. O zaman üye olmaya gelenler (Yargıtay ve Danıştay üyesi olmak isteyenler) üye olabiliyor mu? Sorarsınız yani.”

TARHAN İŞ TAKİPÇİLİĞİ YAPMIŞ

Video paylaşım sitesinde yayınlanan bir başka ses kaydında, Emine Ülker Tarhan’ın hakim olarak görev yaptığı dönemde bir avukat gibi iş takibi yaptığını ortaya konuluyor. CHP’li Tarhan, Mayıs 2010’da müvekkiliyle beraber YARSAV’a gelen bir avukata hukuki yardım ve iş takibi müzakeresi yapıyor. İkili yargıya intikal eden bir köydeki gayrimenkul sorunu üzerine konuşuyor.

O DAVALARA YARSAV ÜYELERİ BAKIYORDU

Tarhan o dönemde Yargıtay Tetkik Hakimi, YARSAV Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Tarhan Köksal Yargıtay’ın köy davalarına bakan 14. Dairesi’nin tetkik hakimi, bir diğer YARSAV Yönetim Kurulu Üyesi Celal Çelik ise, Yargıtay’ın gayrimenkul davalarına bakan 1. Hukuk Dairesi’nin tetkik hakimiydi.

KILIÇDAROĞLU’NUN HAKİMİ AVUKATLIK BÜROSU AÇMIŞ

Ses kaydının sunuşunda, Kemal Kılıçdaroğlu’nun yargıya yönelik suçlamalarına dayanak yaptığı ve yeni HSYK’yı protesto ettiğini belirterek istifa eden Celal Çelik’in, Çankaya’da lüks bir büroda kendisi gibi hakimlikten istifa eden YARSAV Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Altun ile avukatlık yaptığı kaydediliyor.

TARHAN: O KONUDA ENDİŞENİZ OLMASIN

Ses kaydında Tarhan, yardım için gelen avukata, “Elimizden gelen hukuksal desteği sağlarız. O konuda bir endişeniz olmasın” ifadelerini kullanıyor.

YARSAV’dan ‘militan’a destekANKARA- YARSAV Yönetim Kurulu, eski YARSAV Başkanı olan CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan’a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarıyla ilgili açıklama yaptı. YARSAV’ın Tarhan’ı destekleyip, ses kaydını sızdıranları kınaması dikkat çekti. Açıklamada, hukuk dışı dinlemeler, izlemeler ve kayıtların serbestçe yapılıp fütursuzca sergilendiği ve bu şekilde hukuk devletinin polis devletine dönüştürüldüğü ileri sürülerek, kaygıların daha önce kamuoyu ile paylaşıldığı kaydedildi. Bunun son örneğinin YARSAV ile ilgili olarak yaşandığı savunulan açıklamada, şöyle denildi: “Öncelikle bu yasa ve hukuk dışı, ahlaksızca dinlemeleri şiddetle kınıyor ve sorumluların derhal bulunmasını istiyoruz. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi; siyasal yönetimlerin, devleti var eden, korumak ve kollamakla görevli olduğu halkını artık gözetim ve denetim altına aldığı, halkın temel hak ve özgürlüklerini güvence altına almak için var olması gereken sistemin, halkını tehdit olarak algıladığı ve zamanı gelince kullanmak üzere kişilere yönelik her türlü görüntü ve ses kaydı yoluyla veri biriktirmekte olduğu tüm toplum kesimlerinin malumu haline gelmiş ve artık bir utanca dönüşmüştür.”

Kim tarafından kaydedildiği belli olmayan kasedin emniyet birimlerine maledildiği açıklamada, Hükümet’ten de kaydı yapanları bir an önce ortaya çıkarması istenerek, “Yasa dışı elde edilen bu dinlemelerin içeriği hakkında yorum yapmak, yapılan işi meşrulaştırmak olacağı ve bunu yayınlayanların amacına hizmet edeceğinden bu konuda tartışma yapılması doğru olmayacaktır” denildi.

HUKUKÇULARDAN TEPKİ YAĞDI

CHP’nin YARSAV’dan transfer ettiği milletvekili Emine Ülker Tarhan’ın internete düşen ses kayıtlarındaki “Bize, HSYK’da YARSAV’ın militanı olacak adam lazım” sözleri hukukçuları kızdırdı. Akit’e konuşan Ak Partili Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya ve Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Sinan Kılıçkaya CHP’li Milletvekili Emine Ülker Tarhan’a tepki gösterdi.

Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, CHP’li Tarhan’ın sözlerinden duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, “Üslup zarafeti evvela siyasete lazım” dedi. Her kim olursa olsun bir yargı mensubu için “Militan” ifadesinin kullanılmasının yanlış olduğunu belirten İyimaya, “Yargıda gerek dün gerek de bugün görev alan kişilere yönelik değerlendirme ve saldırıyı doğru bulmuyorum” dedi.

12 Eylül referandumuyla Türkiye’nin HSYK’da büyük bir reforma imza attığını kaydeden İyimaya, “Milletimiz bir karar vermiş ve HSYK’da reform yapılmasına ‘Evet’ demiştir. Bunu eleştirenler ya da kabul etmek istemeyenler olabilir. Ancak böyle bir ifade hem hukuka hem de siyasete zarar verir. Bundan dolayı, bu gibi yaklaşımları sağlıklı bulmuyorum” diye konuştu.

Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Sinan Kılıçkaya da Tarhan’ın sözlerine tepki gösterdi. Kılıçkaya, “Bir hukukçunun ve siyasetçinin böyle bir söz sarf etmesi vahim ve kabul edilemez bir durum. Ancak, internete düşen ses kayıtlarına Tarhan’ın sahip çıkması ve herhangi bir pişmanlıkta bulunmaması daha da vahimdir, bizleri hayretler içine düşürmüştür. Hiçbir yargı mensubu ‘militan’ olamaz. YARSAV da siyasi bir tavrı olan sivil toplum kuruluşudur. Taraflı bir STK’nın militanlığını yaptırmak üzere HSYK’ya yargıç göndermek, hukuka olan güveni zedeler” diye konuştu.

Cumhuriyet eski Başsavcısı Reşat Petek, Emine Ülker Tarhan’ın militarizme kendisini adapte ettiğini söyledi. Tarhan’ın tamamen militarizme entegre olduğunun göründüğünü ifade eden Petek, “Tarhan, bu nedenle militanlığı sık sık dile getiriyor. Bir de milletvekili olduktan sonra mensubu olduğu CHP, zaten militarizme yabancı değildir. Bütün yönetimi özellikle iktidarda olduğu dönemler, militarist bir anlayışla ülkeyi yönettiği tarihi bir gerçektir” dedi. Yargıda kendi düşüncesinde olanların kadrolaşmasının, sadece Emine Ülker Tarhan’ın talebinden ibaret olmadığını ifade eden Petek, eski Adalet Bakanı Mehmet Moğultay’ın yargıdaki kadrolaşmaya yönelik itiraflarına işaret etti.

Eski parlamenterlerden Hukukçu Hüsnü Tuna ise, Tarhan’ın açıklamalarının bir zamanlar YARSAV’ın ne amaçlarla kullanıldığının göstergesi olduğunu ifade etti. Tuna, “Emine Ülker Tarhan denilen kişinin açıklamaları, son 2010 anayasa değişikliğinden önceki yargısal yapının hangi amaçla kullanıldığının göstergesidir. Türkiye’de bugün, Silivri’deki vesayetçi ve darbe yanlılarına yan çıkan görüntü veriyorlar. Ortaya çıkan ses kayıtları, yargının bunların hizmetine sunulması amacıyla çalıştıkları görülüyor. YARSAV’ın militanı olmak şerefse, birileri için de şeriatın militanı olmak şerefli olabilir. İdeolojik ve siyasi düşüncesinde ısrarcı olduğunun bir göstergesi. Kıvırmıyor, belki de kutlamak lazım. Yargıyı nasıl dönüştürdüklerini, Silivri’nin emrine nasıl kullandıklarını gösteriyor” şeklinde konuştu.

Ankara Barosu’na kayıtlı avukatların üyesi olduğu Hukuk ve Hayat Derneği de, Tarhan’ın sözlerini “vahim” olarak niteledi. Hukuk ve Hayat Derneği Başkanı Avukat Mehmet Kasap’ın açıklamasında, Tarhan’ın “YARSAV’ın militanı olmak demek yargı bağımsızlığı ve yargıç güvencesinin militanı olmak demektir. O yüzden çok doğru söylemişim. Sonuna kadar arkasındayım sözlerimin” beyanlarının vahim düşünceyi haklı gösteremeyeceği ifade edildi. Açıklamada şunlar vurgulandı: “Elbette savcı ve hakimlerin de bir düşüncesi vardır ama bu düşüncelerini militanca hayata geçirmeye çalışmak, kendisi gibi düşünmeyen insanları düşman gibi görmek, bağımsız ve tarafsız olması gereken yargı mercilerini siyasi parti gibi görmekten kaynaklanmaktadır. Kendi siyasi hedeflerine ulaşabilmek için, yargıyı siyasallaştıran ve yargıyı siyasi parti gibi gören bu zihniyeti şiddetle kınıyor, hukukun bir gün herkese lazım olacağını hatırlatmak istiyoruz.”

HSYK üyelerini militanlıkla suçlayan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan’ın “HSYK’da YARSAV’ın militanı olacak adam lazım” şeklindeki sözlerini nasıl değerlendireceği merak ediliyor. Şimdi gözler CHP lideri Kılıçdaroğlu’nda.

Haber: ŞÜKRÜ MACUN / ÜSAME KARAKIŞ / HÜSEYİN KULAOĞLU – Yeni Akit
 

HABERE YORUM KAT