1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yarım Saatten Fazla Uyarıda Bulunduk
Yarım Saatten Fazla Uyarıda Bulunduk

Yarım Saatten Fazla Uyarıda Bulunduk

İstanbul Valisi Mutlu, "Gezi Parkı'yla ilgili yapmış olduğumuz çalışmanın fevkalade düzgün, kısa süre içinde tamamlanmış olması memnuniyet oluşturmuştur" dedi.

A+A-

 

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Gezi Parkı'na yapılan müdahaleye ilişkin, "Önemli bir kesim Gezi Parkı'nı kendiliğinden terk etti, bu yaptığımız uyarılarla ve bir miktar her zaman ifade ettiğimiz gibi bu gençlerin arasında yer alan marjinal grupların polisimizle bir çatışma pozisyonu oldu" dedi. 

Vali Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürlüğünde yaptığı basın açıklamasında,  Taksim Gezi Parkı'nda 19 gündür bekleyen ve muhtelif zamanlarda yaptıkları temaslarla eylemlerini ve bekleyişlerini bitirmelerini kendilerinden istedikleri eylemci gruplara yönelik bir müdahalelerinin olduğunu belirtti. 

Müdahale öncesi duyuru yaptıklarını vurgulayan Vali Mutlu, şöyle konuştu:

"Bu müdahalemizi yaparken özellikle yarım saati aşkın bir süre 40 dakikaya yakın Gezi Parkı'nın boşaltılması yönünde önemli duyurular yaptık. Gezi Parkı'nda bulunan, gerek geceleri de kalan gençler, gerekse bugün ziyaret için gelmiş gruplar arasında önemli bir kesim Gezi Parkı'nı kendiliğinden terk etti. Bu yaptığımız uyarılarla ve bir miktar her zaman ifade ettiğimiz gibi bu gençlerin arasında yer alan marjinal grupların polisimizle bir çatışma pozisyonu oldu. Ve bunlara da uygun bir müdahale tarzıyla, kısa süre içinde Gezi Parkı boşaltılmış oldu. Dolayısıyla Gezi Parkı'yla ilgili yapmış olduğumuz bu çalışmanın fevkalade düzgün, hiçbir sıkıntı oluşmaksızın kısa süre içinde tamamlanmış olması bir memnuniyet oluşturmuştur. Özellikle gençlerin ve yanında bulunan diğer ziyaretçilerin anonslarımıza riayet etmek suretiyle Gezi Parkı'nı boşaltmış olmaları ve sadece bir miktar marjinal grup üyesiyle emniyet güçlerimizin kısa süreli bir müsaderesinin ötesinde de Gezi Parkı'nda herhangi bir sıkıntılı vaka oluşmamıştır." 

Gençlerle daha önce yüz yüze temasta bulunduğunu anımsatan Mutlu, "Bunu medyamız da yakinen takip etti, biliyor. Uzun süreli bütün bir gece boyunca, gece 12'den saat 05.00'e kadar, sabaha kadar sürdürdüğümüz bu görüşmelerde münasebetlerin ve sohbetin olduğunu da kamuoyuyla paylaştık" diye konuştu.

Marjinal grupların Taksim çevresinde yine geçmiş dönemlerde olduğu gibi polisle çatışma yönündeki iradesinin ve isteğinin görüldüğünü belirten Mutlu, şu değerlendirmede bulundu:

"Bu konuyla ilgili müdahalelerimiz de yer yer halen sürmektedir. Ancak genel olarak Taksim ve çevresinde bu konuyla ilgili genel bir sükunetin muhafaza edildiği ama bazı noktalarda tekrar toplanıp gelen gruplarla emniyet güçlerimiz arasında da kısa süreli ve çok kayda değer olmayan ufak çatışmaların da olduğunu ifade etmek isterim. Bunun önümüzdeki 1-2 saat içerisinde büyük ihtimalle çok daha rahat bir seviyeye ulaşacağını da şu anda değerlendirmekteyiz, emniyetimiz ve güvenlik birimlerimizle birlikte."

Mutlu, birtakım yabancı basın kuruluşlarınca özellikle çok sayıda yaralı, ölü olduğu şeklinde bilgi kirliliği olduğuna dikkati çekti.  

Vatandaşlardan gizlenen bir bilgi olmadığını vurgulayan Mutlu, "Bunu açık bir şekilde paylaşmaya bu süreçten sonra da devam edeceğiz. Bu rakamları sizlere çok küçük de verebilirdim. Bunu engelleyen herhangi bir şey yok. Ancak şunu söyleyeyim. Asla arkadaşlarımızdan ağır bir vaka yoktur. Emniyetimiz, bu olaylarda sürekli kendini geliştirerek çok dikkatli davranmıştır. Sadece bir göz travması var. Ameliyata alınmıştır. Ağır bir vaka değildir. Görme kusuru oluşturmayacak bir hadisedir. Bunun dışında da operasyon gerektirecek tek bir vaka yoktur" diye konuştu.

Valisi Mutlu, "Yapılan müdahale, müdahale kavramının bile fazla sayılabileceği bir boşaltma çalışmasıdır. Sadece marjinal gruplardan bir kısmı kalarak, kısa süreli bir çatışmaya girmişlerdir" dedi. 

Provokatörler artık silah kullanmaya başladılar

Vali Mutlu, Twitter hesabından yayımladığı mesajında, "Provokatörler artık silah kullanmaya başladılar. İki emniyet görevlimiz yaralandı. Durumları iyi. Halkımızın bilgilenmesini önemli görüyorum" ifadelerini kullandı. 

Ayrıca, "Provokatörler yine iş başında. Farklı olay ve zamanlardaki çekilmiş fotografları bugünmüş gibi yaymaya çalışmak kimseye fayda vermeyecektir" değerlendirmesinde bulunan Mutlu, "Bu fotoğraf 2012 yılında bir trafik kazası sonrası çekilmiş" notuyla bir fotoğraf da paylaştı. 

AA

 

HABERE YORUM KAT